| anonimbuc21 a întrebat:

Am făcut 150 de km cu 11 litri
Cum se calculează consumul?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Regula de 3 simpla.
Daca ai facut 150 km cu 11 l, 100 km cu cati litri faci?
100 x 11= 1.100; 1.100 : 150 = 7, 333, deci la 100 km consuma 7, 333 litri.

| darrio2007 a răspuns:

E greu sa imparti 11 litri la 150 de km?
0, 073 l per km.
Of, te-ai facut de ras.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Regula de 3 simpla. Pe vremea mea se invata in clasa a IV-a sau a III-a! Daca 150 Km. i-ai facut cu 11 litri, 100 cu x.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Imparti cantitatea de combustibil la numarul de kilometri, si afli cat ar fi consumul pe un kilometru.
11:150=0,73 litri per km.
Inmultesti rezultatul cu 100, pentru a avea consumul la 100km
7, 3 litri/100km.

| Brizbriz a răspuns:

Nu mai chiulesti la clasa a 2a

| mi25 a răspuns:

=11/1,5= 7,33 l/suta de km.
Unii care au postat au numarat rotile trenului ca sa afle numarul vagoanelor.

| RxTx a răspuns:

Calculatoarele din bord sunt mincinoase rau nu te lua dupa calculatorul din bord

Ci ia un bidon de 5 litri si pune-l sa tragă benzina direct din el ca sa nu te mai excrocheze acel afișaj hecărit intenționat pentru a avea tu o impresie buna despre propria mașină

Doar asa vei afla cât te fură acel afișaj cu cât te mine in față

| goguPatent a răspuns:

Ai permis da nu ai trecut de clasa a2a

| anonimuIl a răspuns:

Cel mai simplu 11 / 1.5 = 7.33 litri la sută.

| LittlePoppy a răspuns:

Ai permis, deci nu esti la gradinita. Ce ai facut in scoala aia pe care ai absolvit-o?

| Salontanul a răspuns (pentru LittlePoppy):

Nimic! Nici punct la sfarsitul propozitiei nu pune. Vai si amar!

| darrio2007 a răspuns (pentru Salontanul):

Scoala online.

| daniel889 a răspuns:

Fa omule intai consumul per 1 KM.

11 (litri) / 150 (km) = 0, 073 (per km)

0, 073 (per km) * 100 (nr de km pe care vrei sa calculezi consumul) = 7, 3 l/km