| Claudes a întrebat:

Ce inseamna atunci cand taxa la o masina e platita si nerecuperata, ma refer la "nerecuperata". Multumesc!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Adica, suma platita statului roman sub forma de taxa obligatorie nu a fost restituita platitorului in urma hotararii unei instante de judecata. Deci, platitorul taxei( auto, de poluare, de mediu) nu si-a recuperat banii de la statul roman.

p.s. Ca o consecinta a recuperarii taxei de la stat, cumparatorul unei masini va trebui, la inmatricularea masinii, sa plateasca taxa de timbru de mediu daca pe adeverinta de la ANAF NU scrie ca vanzatorul a platit taxa si ca NU a a fost recuperata.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inseamna ca platitorul nu a cerut restituirea taxei de poluare platita in intervalul 2007-2011. Celor care au cerut li s-a restituit suma platita.

| bogz a răspuns:

Statul nu a fost dat in judecata, iar daca faci tu asta iti poti recupera banii platiti pe taxa.

| Blamely a răspuns:

Că nu a fost dată suma plătită pentru taxa de poluare înapoi plătitorului în urma unei sentințe judecătorești.