| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare, se poate pune turbina pe un motor pe benzina aspirat? Vreau un raspuns sigur

Răspuns Câştigător
| DarkAndDreary a răspuns:

Da. Dar nu iti trebuie doar turbina.
Iti trebuie si galeria de evacuare sa o montezi, conducte de ulei, intercooler, ECU, etc.
Dar in principiu, se poate.

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ai primit raspunsul corect.
La conversie din aspirat in turbo, e de preferat sa pui si alte piese in motor, adica: pistoane, biele, ax cu came, ideal si arbore cotit (vibrochen). Pentru ca alea de motor aspirat, nu suporta prea multa putere in plus. Motoarele turbo din fabrica, vin cel putin cu biele si pistoane mai dure.

| relian a răspuns:

Multi vor sa scape de turbo si tu vrei sa pui laughing turbo =probleme, asa ca e mai bine sa cauti un motor mai mare e mult mai bun decat unul mic si cu turbo.
Si in afara de cele enumerate de cineva aici, acel calculator mai trebuie si programat, o sa ai dureri mari de cap cu asemenea modificari, eu cred ca incerci sa iti faci de lucru si nu stii cum laughing

| pacificrim123 a răspuns (pentru relian):

Ba sincer daca vreau o masina puternica normal ca vreau turbo ca daca eram ca toti ceilalti numai pentru plimbare imi luam o masina pe gaz atunci?

| Panamax a răspuns:

Se poate pune foarte usor.
https://www.youtube.com/watch?v=l5zNgzxpock

| Alexandru250201 a răspuns:

Da se poate