| stefanflorin92 a întrebat:

Am o masina cu care am fost implicat intru-un accident din care eu am fost victima iar asiguratorul trebuie sa ma despagubeasca. Intrebarea mea este, daca asiguratorul imi da dauna totala pe masina, si eu dupa vreau sa o repar, masina mai are voie sa circule? sau mai pot sa ii fac asigurarea dupa? multumesc mult

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, poti sa o repari si sa circuli linistit, dupa ce a fost declarata "dauna totala".
Am reparat cateva masini in situatia asta. Cum a spus si colegul, se considera dauna totala atunci cand valoarea reparatiei atinge un anumit procent din valoarea masinii.
Cel mai misto caz pe care il stiu, e un Seat din '98, lovit in spate. Erau afectate bara, hayonul, crapate stopurile si indoita fusta. Evaluatorul a considerat-o dauna totala, a primit in jur de 1500e pe ea, si a reparat-o cu 3000lei la mine, pret in care au intrat piesele afectate, si vopsire integrala (la alegerea lui, ca puteau fi vopsite doar elementele schimbate).

1 răspuns:
| TrăieşteClipa a răspuns:

Poti sa o repari chiar daca are dauna totala.
Dauna totala pentru ei inseamna ca reparatia in service agreat costa mai mult decat pretul de piata al masinii.
O sa primesti banii fara tva.