| mgtow a întrebat:

Am o problema cu masina mi sa indoit aripa din spate partea dreapta si e destul de grav lovitura tare ce se face se schimba aripa sau se incearca sa se repare?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se schimba aripa si se vopseste tot lateralul drept al masinii

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca lovitura e grava, e de preferat sa se inlocuiasca aripa, daca e doar o infundatura, se poate si indrepta. O fotografie fi intr-adevar lamuritoare, insa depinde mult si despre ce masina e vorba; uneori cu inlocuirea poti iesi mai ieftin decat cu reparatia, mai ales daca gasesti o aripa buna pe la dezmembrari.

regis
| regis a răspuns:

@Florin Iceman - raspunsurile tale la categoria auto sunt constant aberante. De ce tot insisti sa iti exprimi parerea daca nu te pricepi deloc? Unde ai mai auzit tu ca pentru un o aripa lovita sa vopsesti jumatate de masina?
Intotdeauna se vopseste numai elementul de caroserie afectat, in speta aripa din dreapta spate spate. Ba mai mult, suprafata poate fi redusa in cazuri particulare, cand exista muchii care nu au fost afectate, vopsindu-se doar pana la acestea.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Corect ar fi sa abtii o autorizatie de reparatii in care sa se specifice cauzele acestei situatii, eliberata de un organ de politie, dupa care mergi la un ateier de reparatii auto unde se va rezolva problema.

| sergiu_4172 a răspuns:

Fara sa vada cineva care se pricepe nu iti poate spune. Fa o poza, uploadeaz-o undeva sa imi dau seama cat de infundata e.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De multe ori aripile din spate sint parte comuna cu plafonul deci dificil si greu de inlocuit. Poate reuseste careva reparatia ei fara inlocuire.
In tot cazul, greu de spus ce se poate face fara o poza sau macar marca de masina. ( adolf )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

-regis- are dreptate. Atunci cind este nevoie de o vopsire partiala, vopsirea se intrerupe pe o muchie, cant, nu in " cimp " si nu se vopseste aiurea masina.
Ideea este sa se afecteze, chiar si prin reparatie, cit mai putin din vopseaua originala.
( adolf )