| NoNameHelpYou a întrebat:

Am o Skoda Fabia 2001 1.4 16V, din vară mașina a început să pornească ori din prima ori din mai multe chei, am schimbat filtrele, bujiile la fel, iarna a început să pornească și mai greu și motorul a început să tremure și să moară destul de mult în primele 2 minute de la pornire, menționez că am avut și scurgeri de antigel și puțin ulei în vasul de expansiune. Care ar putea fi problema? Chiuloasa?

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"am avut și scurgeri de antigel și puțin ulei în vasul de expansiune. Care ar putea fi problema? Chiuloasa?"

răspuns CORECT!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pornirea ar putea fi de la clapeta de aer, aer fals pe traseul de admisie sau bujii naspa.
Pierderea de antigel si uleiul in antigel ar putea fi atat de la chiulasa, cat si de la racitorul de gaze si ulei, daca motorul are asa ceva.

| BogdanBalan1985 a răspuns:

Eu am avut probleme cu fișele.
Antigel pierdeam pe la pompa de apa. Aia se schimba cu distribuția