| usernameinvalid a întrebat:

La un opel astra 1.7 dti 2001... "bea" antigel exagerat de mult, in vasul de expansiune se vede plutind putin ulei, nivelul uleiului creste continuu, vasul de expansiune + tuburi sunt neatinse. Mi-a spus cineva ca sigur trebuie schimbata garnitura chiuloasa. Am nevoie de cateva pareri pana maine seara va rog.

6 răspunsuri:
| paulthegame a răspuns:

Da garnitura de chiulasa e de vina

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate fi ciupita sau deformata chiuloasa si atunci poti sa schimbi garnituri la nesfarsit.
Doar un mort de foame si un nepriceput iti poate cere 60 de ron sa iti inlocuiasca garnitura de chiuloasa.
Doar curatirea pieselor necesita o gramada de timp si macar 1-2l de degresant.
Uleiul trebuie inlocuit deoarece este contaminat.La fel si lichidul de racire.

| MariusF23 a răspuns:

Are dreptate omul. Garnitura de chiulasa e de vina.

| usernameinvalid explică (pentru MariusF23):

Si cam cat m-ar costa tot. piese + manopera?

| NumaiIdioti a răspuns:

Garnitura e pana in 100 ron. Mai trebuie sa iei un etansator 19 ron. Si manopera depinde de om. La un fiat punto pe mine m-a dus 160 cu totul

| usernameinvalid explică:

Aproape am rezolvat, din cate am inteles eu, chiuloasa nu are nimic, doar garnitura.
Manopera 350 lei ( in service autorizat ) si garnitura 150 lei, acum sper doar sa nu apara alte probleme pe parcurs.