| UnAltAnonimCelebru a întrebat:

Am pe mașină jante cu cauciucuri 225/45/17. Oare pot pune pe același jante cauciucuri 205/55/17?

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ai voie sa pui pe masina doar ceea ce este omologat in cartea de identitate, astfel fie omologhezi la RAR, fie nu te risti pentru ca nu este legal!
Daca dimensiunile anvelopei sunt diferite fata de ce stie masina, afisajul vitezei va fi incorect afisat pe indicator!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce scrie in civ?

| Frank51 a răspuns:

Având în vedere că sunt mai înguste, nu cred. Trebuie probat și văzut.

| MrGeo1975 a răspuns:

Mai bine lasă cauciucurile 225/45/17 si citește ce spune în cartea tehnică a mașinii. Daca producatorul permite, o poți face liniștit. Dar ca recomandare, lasă pe cele montate deja.