| McGregor788 a întrebat:

Am primit de la firma o masina fara asigurare, ce se intampla daca ma prinde politia fara asigurare? Ma ia pe mine la raspundere cu amenda sau raspunde firma in caz de sanctiuni?

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Iti iei amendă, doar tu ca șofer. Firma ia doar pentru rovinieta, in rest toate contraventiile le suporta soferul. Daca firma decide sa suporte amenzile, este alta discutie, in fata politistului esti singurul răspunzător.

| darrio2007 a răspuns:

Si tu si firma. Tu pentru faptul ca trebuia sa ai toate actele in regula atunci cand ai preluat masina.

Răspuns utilizator avertizat
| McGregor788 explică:

Edit : Daca circul cu ea in timpul programului legea se va aplica la fel?

| Ovidiu2018 a răspuns:

Salut, poți nu ai voie sa circuli fara asigurare chiar dacă ești în timpul serviciului.
Mai multe detalii pe site-ul https://www.chestionare-drpciv.net/legislatie-rutiera-2023

| raMLesS a răspuns (pentru Ovidiu2018):

Site-ul nu contine nici un detaliu referitor la problema lui, daca nu vrei sa ii raspunzi la intrebare nu o face.

| sabin89 a răspuns (pentru Ovidiu2018):

"poți nu ai voie..." - Ori poți, ori nu ai voie?