| anonim_4396 a întrebat:

Am reusit prformanta de a-mi lovi masina, am intrat intr-o alta masina stationata pe strada dar NEinmatriculata. Vreau sa merg la politie sa declar ca am lovit-o in curtea mea de ceva anume, masina e lovita in spate, omul pe care l-am lovit este un cunoscut si nu vreau sa-l bag belea daca ma duc la politie si vreau s fac totul de unu' singur dupa care ii voi despagubi omului ceva din buzunar. Se poate face asta? Ma vor intreba cei de la politie in ce am intrat, cum toate cele? asta nu ar fi o pb, dar vor vrea sa si vada? va rog sa ma ajutati deoarece am nevoie de masina si nu am autorizatie de reparatie, nu ma primeste nimeni la service.

11 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Ca sa iei banii de la asigurari si tu si cel lovit trebuie sa spui la politie asta, si nu il bagi in nici o belea, era stationat omul deci nu este nici o problema daca era sau nu imatriculata. Daca spui ca ai lovit-o in curte nu iti mai da banii asiguratorul si nu ai facut nimic si in plus daca celalt vrea sa o repare ii trebuie si lui autorizatie de reparatie deci... nu prea merge asa. Daca este de acord si celalt si nu il deranjeaza pe ala restul problemelor da poti face asta, dar daca celalt depunde plangere ca i s-a lovit masina atunci scrie dosar penal pe tine... nu mai ai nici o sansa!

| ASIGURATORUL a răspuns:

Depinde cat de vizibila este avaria la masina dvs. Daca este doar putin atinsa, merge sa declarati asta si va reparati masina pe casco(daca aveti). Daca avaria este mica, puteti merge chiar si la politie cu ea (asta in cazul in care aveti casco si doriti reparatia).

| Savy a răspuns:

Nu are treaba politia aici, doar asiguratorul. Daca ai casco la masina poti declara ca nu te descurci cu parcatul si ai lovit un stalp, o banca, orice. Daca nu ai, o sa faci reparatie in regie proprie.
Pentru service nu-ti trebuie autorizatie de reparatie, te duci si ti-o repara contracost.

| 220V a răspuns:

Nu trebuie sa te duci la politie daca ii accident usor fara victime si te-ai inteles cu proprietarul celeilalte masini

| ombladon a răspuns (pentru 220V):

Nu trebuie sa chemi politia daca nu sunt victime, dar trebuie sa te prezinti la politie sa declari accidentul!

| 220V a răspuns:

Ma voi pe ce ati luat permisu? daca ii accident usor, nu se implica nimeni, decat asigurarea care plateste, atat tot

| 220V a răspuns:

Da, ala nu avea numere deloc, sau era inscrisa in alta parte?

| astra a răspuns:

Deci la masina nu am casco, cu celalalt propietar nu m-am inteles foarte bine, am zis ca o sa-i dau eu ceva bani, masina lui nu e inmatriculata dar era pe strada. Avaria este destul de mare, eu pot schimba piese si toate cele, dar am nevoie de un tinichigiu care va trebuia sa lucreze cateva ore bune, de asta am nevoie de autorizatie si daca ma duc la politie sigur ma lipesc si de o amenda, cred. Din cauza asta vreau sa declar ca am lovit-o in curte, dar nu stiu daca o sa ma creada pentru ca e avariata bine. Celalalt neavand masina inmatriculata, nu are asigurare, iar pe asigurarea mea el nu o poate repara... Din cauza asta nu stiu ce sa fac.

| 220V a răspuns (pentru astra):

Daca ala nu se duce la politie nu te duci nici tu, ce avarii are masina?

| astra a răspuns:

A mea este o astra:bara, haion, stop, si tablaria din portbagaj, abia am scos reverva...

| buza7m a răspuns:

Masina e in garantie? Daca nu... si nici nu a aflat nimeni(in afara de vecinu) du-te la nea Ion de la garaj sa tio faca el. Simplu si fara batai de cap. Daca vrei sa mergi la politie or sa te ia la rost cel mai probabil+baietii de la asigurari vor expertiza si toate cele. Complicatii...