| RaulM a întrebat:

Am si eu cateva probleme cu un ATV Bashan 200cc. Problema cea mai grava ar fi ca Atv-ul porneste doar cu socul tras si accelerat la maxim si dupa aceea pusca in carburator. Azi am dat jos carburatorul si am observar ca interiorul carburatorului si galeria de admisie erau negre. Am vazut ca carburatorul are sub un reglaj. Stie cineva cum se regleaza? Care ar putea fi problema? Cineva spunea ca ar fi supapa de la admisie sau reglajul de la admisie.
Iar a doua-a problema ar fi ca mi se pare ca patineaza ambreiajul ( il bag in viteza il accelerez las brusc de ambreiaj si ma astept sa moara sau sa scoarme dar el pleaca incet de pe loc). sa fie discurile de ambreiaj?

3 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

E clar ca e lipsa de alimentare dar mecanica e mai grea decat carnea de porc, nu se invata cum vrei tu. Ai si ambreiajul varza, nu e clar?

| RaulM explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Deci cu ambreiajul m-am lamurit o s-al schimb sambata. La mecanica nu sunt chiar paralel (am mai avut unul de 125cc si unul de 150cc dar tot timpul eu le-am reparat pe cel de 125cc chiar l-am desfacut tot bucati si l-am reasamblat si totul a mers perfect. avea cutia defecta). La asta am auzit ca au o problema la supape sau la reglajul supapelor. Nu stiu cu ce sa incep inca. Astept ceva sfaturi cu ce ar putea fi. Daca m-ai putea ajuta cu reglajul acela de sub carburator ar fi perfect. Carburatorul l-am curatat dar tot la fel face.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru RaulM):

Nu cunosc jucatia, eu lucrez in auto, si oricum e greu sa fac training la distanta. Vezi pe forum de flasnete din astea.