| Tzygy a întrebat:

Am si eu o intrebare destul de serioasa. Ma apropii, mai exact intr'o luna, implinesc varsta de 16 ani, si doresc sa imi cumpar o motocicleta specifica varstei. Am inteles ca pot conduce una cu capacitatea de 49 cmc, insa am citit undeva ca se poate da si A1. Cine ma poate lamuri si pe mine, in detaliu va rog. Dar vrea o explicatie concreta, raman datorwinking! Multumesc anticipat

3 răspunsuri:
| dragos1294 a răspuns:

Da poti conduce de la 16 ani motociclete a1 mai exact cu capacitate cilindrica pana in 125cc dar dupa parerea mea mai bine un scuter de 49 ca e mai bun, pentru ca sa poti circula cu scuter de 49cc trebuie sa faci o scoala de legislatie( nu e greu te invata semnele cum sa mergi pe scuter... faci cam 2 saptamani cursuri si e in jur de 100 lei) dar daca vrei sa dai de a1 e mai scump decat cealalta nu stiu pretul cam vreo 300lei cred si nu stiu daca e la fal ca la cursul de legislatie

| PuLs a răspuns:

1. Cand ma pot apuca de scoala de soferi?
R: Te poti apuca de scoala de soferi la implinirea varstei de 17 ani si 9 luni, adica cu 3 luni inainte de a implini 18 ani.
2. Pot da examenul inainte de a implini 18 ani?
R: Nu, nu poti. Examenul il poti da doar dupa implinirea varstei de 18 ani.