| gbrlungu a întrebat:

Salut, am inteles ca de la varsta de 16 ani poti da de categoria AM? Se poate conduce atv de 125cc cu aceasta categorie? Cum se obtine aceasta categorie? Multumesc anticipat.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru ATV, avand motor cu capacitatea cilindrica de 125 cc, ai nevoie de categoria B1, se poate obtine tot de la 16 ani, la fel ca AM.
Faci o scoala de conducere pentru categoria B1 si sustii examinarea (proba teoretica si practica).

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Categoria AM: "Mopedul sau scuterul – vehicul, cu doua sau trei roti, a carui viteza maxima prin constructie este mai mare de 25km/h, dar nu depaseste 45km/h si care este echipat cu un motor cu ardere interna, cu aprindere prin scinteie, cu o capacitate cilindrica ce nu depaseste 50cmc sau cu un motor cu ardere interna, dupa caz electric, a carui putere nominala continua maxima nu depaseste 4kw, iar mamsa proprie a vehiculului nu depaseste350kg..."
Pentru asta iti trebuie A1 care se ia tot la 16 ani si poti merge la scoala cu 3 luni inainte dar la examen te programeaza dupa implinirea a 16 ani.
Cum se poate obtine? Mergi la scoala de soferi care are categoria asta, faci cursul, dai examenele si gata.
Documenteaza-te! https://bit.ly/3is5EJL