| Drg_Vlad_2000 a întrebat:

Am un atv 125 cmc imi trebuie permis pentru drumurile publice?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, ai nevoie, ATVul respectiv se incadreaza la categoria B1, citez:
"e) categoria B1: cvadricicluri a căror masă proprie nu depăşeşte 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculelor electrice şi care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă nu depăşeşte 15 kW sau cu motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 15 kW;"

suntserios
| suntserios a răspuns:

Bineinteles ca ai nevoie de permis. Pentru orice vehicul cu motor ai nevoie de permis sa circuli pe drumurile publice

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da.

| Ionutszu a răspuns:

Da. Îți trebuie, eu am scuter tot de 125 si nu am voie decat cu A. Cu B poti conduce cu motoare pana in 50 cmc. Daca esti la tara si nu prea umbla politia ai pitea sa te mai folosesti de el asa cum fac eu.

| suntserios a răspuns (pentru Ionutszu):

Eu zic ca la 125 ai voie cu A1 chiar