| yonutdaniel20 a întrebat:

Am un bmw 324d si nu stiu ce are de vreo saptamana de nu mai tine frana cum tinea inainte. Pun frana incetineste putin apoi deodata se intareste pedala si trebuie sa apesi mult mai tare ca sa o pui in nas. Uni spun ca la servofrana are o garnitura sau cam asa ceva care s-a rupt si perde aer. Voi ce credeti?

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cand franezi isi face efectul lichidul de frana si ce se intampla in cazul tau: nu pompeaza bine acel lichid si mai scapa aer in acelasi timp ce lichidul merge prin tub. Rezolva problema acum ca mai tarziu te va costa scump reparatia

| fif2002 a răspuns:

De la servofrana e problema, sau ti-ai schimbat de curand placutele si trebuie sa le lasi o perioada sa ia forma discurilor, oricum mai bine te duci la un service pentru investigatii amanuntite.

| Gigiku a răspuns:

Ulei de frana + Aerisire. Se rezolva la service.

| clofu a răspuns:

Probabil are nevoie de o aerisire.asa fac eu cand nu imi mai tine frana...acum.asteapta rasp altora poate ca ai alta problema la sistemul de franare...