| bashira12 a întrebat:

Am un opel vectra B motor de 2.0 dti din anul 1998 si am facut recent schimbul de ulei si cred ca am facut o greseala...Este o problema chiar asa mare daca am pus ulei pentru autoutilitare(TIR)?

4 răspunsuri:
| ionutz03 a răspuns:

Pentru ca este mai gros presiunea uleiului o sa fie putin mai mare, dar nu afecteaza cu nimic, mai ales ca e masina mai veche si are o oarecare uzura (cu cat motorul este mai uzat, adica ai mai mult km cu atat e bine sa pui un ulei mai vascos). Injectoarele n-au nici o treaba cu asta.

| bashira12 explică (pentru ionutz03):

Au pardon era vorba de segmenti ...am scris din greseala altcevalaughing

| Catalin7777 a răspuns:

In principiu nu este nici o problema grava, din contra, uleiul pentru Camion are durata de utilizare ceva mai mare si proprietati ceva mai bune. Acuma depinde si de ce ulei ai pus. Sfatul meu e sa-l lasi 10000 km fara probleme.

| bashira12 explică (pentru Catalin7777):

Aha mersi de sfat.Am intrebat pentru ca din ce stiu uleiul de tir este mai gros fata de cel pentru autoturisme si ma gandeam sa nu fie vreo problema ca am auzit ca uleiul asta degradeaza mult mai repede blocul motor si injectoarele... oricum mersi frumos de parerehappy