| anonim_4396 a întrebat:

Am un piaggio liberty care nu prea vrea sa porneasca,nu porneste nici la automat nici la pedala,dar daca scot bujia si o pun inapoi,fara sa ii fac nimic altceva,porneste din prima la automat, ce are?

Răspuns Câştigător
| Valyvly a răspuns:

Nu se deregleaza singur. dar trebuie periodic ajustat pentru ca, motorul se uzeaza cu timpul, compresia scade. e normal ca atunci cand compresia setului scade...sa fie nevoie de mai multa benzina de exemplu...ca motorul sa mearga in parametri normali

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Probabil la contact sau legaturile electrice intre baterie si motor, in caz ca incearca sa porneasca si nu porneste cauza poate sa fie de la motor.

| ombladon a răspuns (pentru mgtow):

Nu da sa porneasca, si daca ar fi ceva cu legaturile electrice, dc porneste dupa ce scot bujia?

| mgtow a răspuns (pentru ombladon):

Imposibil sa porneasca cu bujia scoasa pentru ca aia face scanteia de autoaprindere. In caz ca are multa vechime preferabil la vreo 8.000 km se schimba deoarece mopedul nu e ca masina mai rezistent la piese si intemperii.

| ombladon a răspuns (pentru mgtow):

Am vrut sa zic, ca daca scot bujia si o pun inapoi, porneste si nu am inteles, ce sa schimb la 8000Km bujia sau scuterul?laughing

| mgtow a răspuns (pentru ombladon):

Bujia, asa e recomandat in general.

| ombladon a răspuns (pentru mgtow):

Oricum nu stiu cati km are setul sau bujia, cand l-am cumparat, avea 37 000Km, acum are 40 000...

| Valyvly a răspuns:

Daca il opresti.....trebuie sa ii scoti iar bujia? daca da, ar trebui sa ii faci un reglaj la carburator. E posibil sa iti ude bujia. Atunci cand o scoti, benzina se evapora. de aia iti porneste cand o pui inapoi. Nu prea ai dat multe detalii. Nu pot fii absolut sigur

| ombladon a răspuns (pentru Valyvly):

Daca opresc, in general, porneste normal, se intampla rar, cand opresc si stau mai mult (o ora) sa scot iar bujia ca sa porneasca...Si cand scot bujia pare ok, este uscata iar electrodul este caramiziu...

| Valyvly a răspuns (pentru ombladon):

Daca spui ca bujia este oke, verificai reglajele carburatorului. Alta problema nu cred ca are. Electric nu are cum sa fie din moment ce iti porneste si merge normal. Daca te pricepi, poti sa ii faci tu reglajele. Daca nu, cauta un mecanictongue

| ombladon a răspuns (pentru Valyvly):

Pai se poate deregla singur? La inceput nu am avut probleme cu el

| ombladon a răspuns (pentru Valyvly):

Motorul trage ca la inceput...si un consum de 4% este mare sau nu? 50cc 2T

| Valyvly a răspuns (pentru ombladon):

Da este mare. 3% era normal. Tot la reglaje iti spun sa umblii. Sau...scoate bujia, fisa o lasi pe bujie, ii pui contactu, apropii bujia de o masa oarecare (de cadru scuterului de obicei, dar sa faca contact cu fierul. sa nu pui pe vopsea sau pe orice altceva care nu conduce curent) si ii dai la automat. vezi daca scanteia este normala. Cel mai bine e sa ai o alta bujie la indemana. sa faci comparatie intre ele. Incearca si varianta asta in caz ca nu rezolvi nimic cu carburatorul.

| ombladon a răspuns (pentru Valyvly):

Ok,o sa incerc

| Valyvly a răspuns (pentru ombladon):

Nu se deregleaza singur. dar trebuie periodic ajustat pentru ca, motorul se uzeaza cu timpul, compresia scade. e normal ca atunci cand compresia setului scade...sa fie nevoie de mai multa benzina de exemplu...ca motorul sa mearga in parametri normali