| Robo97 a întrebat:

Am un scuter 49cc in 2 timpi cumparat de curand. Este un model sport : Gilera DNA, dar fuge doar 75 si are momente cand se mai ineaca. Am fost la mecanic sa regleze carburatorul, dar degeaba tot se ineaca. Intrebarea mea este : Se poate ineaca din cauza segmentilor? Daca segmentii sunt uzati asta poate afecta puterea motorului? Multi mi'au spus ca daca schimb segmentii o sa mearga mai tare, e adevarat?

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Poate bruschezi acceleratia. Daca faci asta poti pune si mama segmentilor.Tot la carburator trebuie umblat.

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Salut Robo, ce jigler ai pe maxim si ce jigler ai pe minim$ Controleaza robinetul de benzina, depinde ce ai montat, cel cu cadere sau cel cu diafragma. Controleaza plutitorul si cuiul pontou daca inchide si deschide! Problema ca se ineaca, foarte des, este ca ai amestec foarte bogat in benzina! Surubul de aer 1, 5 ture maxim 2 ture, pistonasul comandat de cablu de acceleratie din interiorul carburatorului are in continuarea lui un ac cu o siguranta, trebuie sa fie pe treapta a II-a la motoarele de 50 cm3, controleaza si pozitia sigurantei daca este intr-adevar pe treapta a II-a. Astept raspuns pentru jiglere!

| KaPy2 a răspuns:

Daca ai compresie la motor nu are rost sa-l segmentezi, tu la motor de 49 cc vrei sa iti ia suta?,se ineaca de la carburator,trebuie reglat, daca ti-l segmentezi fuge tot la fel, doar sa-i pui alt set de la malossi, polini de turatii mai inalte..., ce racire ai pe scuter?