| IonutSxz a întrebat:

Salut TPU, cand apas pe subwoofer, desi e nou, se aude ca si cum ar freca de ceva, o fi ca nu s-a rodat cum trebuie?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Un difuzor nu se "rodeaza" - ori functioneaza (cu sunet clar), ori s-a defectat (se aude frecat sau chiar deloc).
Apasand membrana difuzorului (cu mana sau alt obiect), il poti strica rapid!

| IonutSxz explică (pentru Bula):

Am tot apasat pe ea dar nu mai apas

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Probabil il descentrezi tu cu mana. Nu recomand sa apesi pe membrana.
De asemenea, nici "rodaj" nu recomand. Poate doar in sensul ca primele ore de functionare, nu ii dai "blana". Dar atat, nu alte improvizatii.

| IonutSxz explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Dar isi face el rodajul in timp nu?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru IonutSxz):

Da, il tii la un volum pana la mediu, ca membrana sa-si capete elasticitatea normala. Nu il tii la maxim, sa baraie de nou, ca ar putea forma o cursa aiurea, spre descentrare.