| SurubelnitaAHAH a întrebat:

Am un scuter chinezesc in 4 timpi si cand il pornesc de la pedala scoate un zgomot ciudat, parca racaie ceva acolo. Ce pot sa fac?

Răspuns Câştigător
| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Da-i capacul de la curea jos si controleaxa angrenajele, de acolo vine zgomotul ciudat semiluna si pinionul dar si racul de pe variator!
https://www.okazii.ro/......a176042769

Aici ai racul :
http://jurnal.drona.ro/......atv-moped/

| SurubelnitaAHAH explică (pentru Jicarean_Calin_1960):

A inceput sa faca zgomotul dupa ce incercam sa il pornesc iar pedala ramanea jos si eu o ridicam. acum daca pun pedala intr-un anumit fel nu se aude. Si daca apasam pe ea intr-un anumit mod se bloca. (stiu ca e de proasta calitate)

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns (pentru SurubelnitaAHAH):

Da uzura in capac sau a bucsii din el, uzura semiluna iar arcul de readucere a pedalei sare de pe lacasul lui!

| SurubelnitaAHAH explică (pentru Jicarean_Calin_1960):

Si nu ii pot dace nimic decat daca o desfac?

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns (pentru SurubelnitaAHAH):

Da, nu exista alta solutie, dat jos si schimbat piesele uzate! Nu-ti porneste la automat?

| SurubelnitaAHAH explică (pentru Jicarean_Calin_1960):

Pornea, are baterie dar cred ca e descarcata sau are ceva. Ea porneste la pedala dar se aude un zgomot de racait acolo.