| Teo026 a întrebat:

Am un scuter in 2 timpi [fantic issimo] si nu pornea, eu am vrut sa scot bujia si nu am avut cheie tubulara si am vrut sa o scot cu patentul si s-a spart partea aia alba, trebuie alta bujie sau merge si asa crying repede raspuns OFER FUNDA

Răspuns Câştigător
| angel74dm a răspuns:

Deci după ce ai prăpădit clapeta de la carburator, ai mai făcut praf şi bujia. Măi, măi... Dacă s-a spart partea aia albă e bai, că albul ăla e ceramică şi are rolul de a izola miezul din mijloc, ca să nu facă scurt cu restul componentelor. El va merge şi aşa, dar ori nu v-a porni, ori nu va merge rotund, din cauza scânteii disipate. Deci, altă bujie...

4 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Nu merge. O sa iti galopeze motorul sau nu o sa iti porneasca deloc. De obicei iti porneste dar galopeaza!

| a1doru a răspuns:

Bujie noua scrie pe tine rolling on the floor

| D3nysu a răspuns:

Cel mai bine e sa nu mai umbli u cu patentu si da trebuie sa iti iei alta buji dar u nu ai vecini sau na... funda?

| D3nysu a răspuns:

Daca mergeai la un vecin sa ii ceri o tubualra nu iti trebuaia alta bujie noua, funda?