| anonim0007 a întrebat:

Are ceva daca ridic capota la masina(logan benzina) si bag furtunu acolo sa o spal? este foarte murdara sub capota

4 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Da! O sa risti sa faci un scurtcircuit, sa arzi alternatorul, cand iti trage aer motorul, sa iti traga si apa dupa aia, fiindca nu este capsulat perfect in acea zona, si alte riscuti posibil sa apara la senzori... eu nu m-as baga sa faca asa ceva decat cu solutie intr-o spalatorie profesionala nu una de cartier, dar si asa ai un risc. In carte nu ti se permite de producator, o faci pe riscul tau!

| anonim0007 explică (pentru FurtunaDiesel):

Furtunadiesel atunci cand speli masina pe exterior si cand dai cu apa pe la radiator apa intra si la alternator pentru ca este la mica distanta de radiator si apa il uda si pe el.deci alternatorul nu ar fi o cauza pentru ca el nu are treaba cu apa

| FurtunaDiesel a răspuns:

Nu! La alternator exista la un moment dat un asa zis pas mort. cand antreneaza cureaua, la un moment dat are o fanta de imbinre ca la orice piesa care nu este turnata. In momentul cand apa intra prin radiator sunt sanse mult mai mici sa aunga acolo, decat daca pui apa direct pe alternator.

regis
| regis a răspuns:

Sa zicem ca alternatorul in protejezi cu o punga de plastic si putina banda, nu va pati mare lucru. In schimb un firicel de apa ajuns la un senzor este suficient pentru a da totul peste cap.
Eu am patit-o singura data cand am spalat masina, a patruns apa pe sub capacul de plastic de deasupra motorului, a ajuns la bujii, de unde a transmis impulsuri electrice spre senzorul de pozitie al axei cu came. Care mai era si nou pe deasupra. Din fericire si-a revenit a doua zi, altfel distractia m-ar fi costat vreo 70 de euro plus o ora de surubareala.
A fost prima data cand am spalat motorul si am promis ca va ramane singura.