| lucius42 a întrebat:

Are cineva idee cu ce fel de lac sau cv sa dau peste vopseaua jantelor sa numai prinda rugina din nou?

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cea obisnuita dar dupa 10 ani trebuie sa dai din nou. Nimic nu tine la vesnicie

| lucius42 explică (pentru mgtow):

Ideea era ca am curatat-o smirgheluita alalala vopsit-o dar n-am mai dat-o cu nimic si iar a inceput sa apara puncte de rugina...cam cu ce fel de strat de protectie sa-i pun?

| mgtow a răspuns (pentru lucius42):

Stie cel care ti le face la service. Daca o faci tu poti sa irosesti bani de pomana

Bula
| Bula a răspuns:

1. Speli si stergi suprafata cu carpa
2. Aplici cu pensula solutie de fosfatare pe intreaga suprafata. Se vor albi locurile cu rugina.
3. NU slefuiesti
4. Aplici cu pensula grund rosu in care amesteci 10% ulei de IN natural (nu inlocuitor chimic! )
5. Dupa uscare mai dai un rand de grund
6. Suflii sau dai cu pensula cu vopseaua dorita, sa se acopere uniform.
Metoda se poate folosi pentru protejarea oricarei suprafete de fier expus intemperiilor exterioare si umiditatii (mobilier de gradina, garduri, utilaje etc. din fier sau otel.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Incep prin a ma lauda ca sunt vopsitor, deci nu povestesc metode de "parcarea blocului".
In prima faza, elimini rugina cu metode mecanice: perie de sarma, smirghel, pasla, polizor.
Apoi aplici un tratament de rugina (Evipass e bun pret/calitate), dai de vreo 2 ori sau mai mult, la intervale de 10 minute, apoi le lasi 24 de ore la o temperatura de peste 10 grade. A doua zi le freci bine, incepand cu perie de sarma, perie de plastic, eventual si pasla. Important este sa nu folosesti nimic lichid (diluant sau apa), doar slefuiesti produsul intarit, si sufli praful rezultat.
Dupa etapa asta, daca au ramas gropite evidente, poti aplica chit, apoi il slefuiesti.
La capitolul vopsea, daca e vorba de jante banale de tabla, te sfatuiesc sa le stergi bine cu diluant, si sa cauti vopsea neagra lucioasa, pe care scrie "aplicare direct pe rugina". Aia rezista mult si bine, e 20-30 lei o cutie, si faci vreo 3 seturi de roti cu ea.
Daca vrei vopsea mai pretentioasa, cum sunt de exemplu jantele de aluminiu, dupa etapa curatarii de dupa Evipass, chituiesti in detaliu, degresezi bine si aplici 2-3 straturi de primer-spritzchit, dupa ce se usuca il slefuiesti cu 400, apoi 600, degresezi din nou si aplici vopseaua in straturi iar la final 2-3 straturi de lac.
Jantele vopsite cu pretentii (cu vopsea auto si acoperite cu lac), se pot monta abia dupa cel putin 3 saptamani de la vopsire, altfel raman amprente pe ele, se zgarie la montaj, si e posibil chiar sa se increteasca vopseaua de la murdarie si spalare.

| Ionut_Ciocan_1992 a răspuns:

Dai cu peria de sârma pe ele, apoi cu ȘMÍRGHEL, le degresezi foarte bine cu diluant, le dai cu grund lasi sa se usuce apoi cu vopsea.