| Privat_3121 a întrebat:

Are un Prieten un Ford Probe v22 cam asa ceva ce ziceti oare i se potriveste pompa de apa tot de la un Ford Probe doar ca v16. Ast un raspuns

10 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Exista posibilitatea sa se potriveasca depinde de anul de fabricatie a celor doua autoturisme.

| jocnecurat a răspuns:

Nu se potriveste u ai un motor V-6 si unul L-4. Daca ai $$$ te rezolv de o pompa nou noutza.Originala.Cu garnituri, termostat si tot ce iti trebuie.

| jocnecurat a răspuns:

Din cate cunosc eu Ford Probe 2. 0, 2. 2 si 2. 5 au curea de distributie. Daca sare cureaua din ori ce cauza... pistoanele au sa loveasca si sa strambe valvele.Eu nu as risca sa pun o pompa de apa uzata sau mai ales daca de potriveste 80%... lol.

| ByLoREDaN a răspuns:

Dupa parerea mea nu depinde de anul de fabricatie. Stiu ca Volkswagen pompa de apa de la un 1. 4 TDI AMF se potriveste si la un 1. 9 TDI BLS si la 2. 0 TDI BMM si indiferent de anul de fabricatie... in cazul de fata diferenta pe care o vad e numarul de valvole deci sistemul de baza a motorului e acelasi. Daca pompa de apa e montata pe chiuloasa ca de exemplu (Fiat 1. 9 Multijet) cu siguranta e diferita... desi nu credwinking

| ByLoREDaN a răspuns:

Eu stiam pompa de apa in motor nu creaza presiune ci o invarte din blocul motor in radiator si tot asa. E aceeasi apa... aceeasi turatie. ce poate fi deferit? Toata pompa!(un patrat nu se poate face triunghi... ceva de genu) dar in nici un caz presiunea. deci 80% se potrivestewinking. (Parerea mea)

| ByLoREDaN a răspuns:

Apropo... Ford Probe are urmatoarele motoare 2. 2 de 111cai si tot un 2. 2 Dar ca are Turbo si e de 146cai. si au un 3000 v6 si un 2000.

| ByLoREDaN a răspuns:

Mdawinking vedeti des motoare (voi)winking toate cu delcou si racire pe aer ca Olcitu big grin

| ByLoREDaN a răspuns:

Omul a intrebat daca se potrivestewinking daca ma intreba daca se poate risca sa o puna ii spuneam nu! Distributia e distributie jucariile sunt jucarii, nu le confund big grin. Si ca fapt divers 80% nu era procentajul asemanari ci a probabilitatilor de a se potrivi, nu se poate potrivi 80% ci 100% sau 0% dar poate avea un procentaj de a se potrivi si si acest procentaj dupa parerea mea e de 80% cei 20% ii pastrez pentru ca poate acel '16v' nu foloseste blocul motor a lui 'v22'. Ce schimba de la 16 la 22? Doar numarul de valvole pe cilindru si axul cu came nu? Sau chiuloasele? Nu sunt profesor si nici nu stiu bine romaneste poate ma explic gresitwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ford Probe v22 aia ce inseamna? daca are motor de 2. 200 cc este motorul de mazda f2. Daca este v16, areprobabil 16 valve.Trebuie sa fi mai concret ce an este masina si ce capacitate are motorul. Poate sa fie 2. 200cc SOCH l4-12v normal aspirat sau turbo care este Mazda f2. Ori 3. 000cc SOCH v6-12v.Sau 2. 000cc DOCH l4-16v si 2. 500cc DOCH v6-24v.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista Ford Probe V22, poate are 22v care inseamna 22 valve nicidecum morotr V22.Ford Probe are motor V6 daca vorbim de V-uri. Dar am vazut ca nu prea ai treaba cu masinile, si pompa nu se potriveste ca e diferenta de presiune.winking