| anonim_4396 a întrebat:

As vrea o masina economica care sa consume 5-6 litri dar sa nu coste foarte mult aceasta, o masina la fel de mica ca un Opel Corsa.Cu cati Km/h ar trebui sa conduc ca sa obtin un consum redus?

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Pai daca iti doresti o masina la fel de mica ca un Opel Corsa, alege... un Opel Corsa.
Consumul optim este undeva pe la 90 km/h, in mers constant.

| emoboy a răspuns:

Am vazut pe Discovery la in viteza a 5 a ca erau 3 masini mai ieftine din Anglia:Kia picanto, VW fox si Toyota Aygo. Cea care a consumat cel mai putin a fost Kia cu 5l la 100 km, Toyota 6, 2 si VW 7l.Eu as lua ori VW sau Toyota pentru ca sunt mai bune, ma rog tu alegi ce vrei.

| sagetarius a răspuns:

Daca nu vrei masina noua, daewoo tico e f economica, sub 5 l /100, consum mediu. ca sa obtii un consum redus, trebuie sa ai in vedere mai multi factori. dar ca viteza, undeva intre 90 si 100

| alex_7264 a răspuns:

Ce zici de un c1? c2? 8. 000 nou la mana a 2 a. nu`s. ideea e sa cnduci cu trepte superioare la viteze mici. de ex. cu a 4 a. 60. cam asa. intelegi. la 80 schimbi a 5 a. si asa mai departe. bafta

| clauss a răspuns:

Un ford fiesta si condu cat mai simplu, fara bruscari de viteza, schimba treapta de viteza cand trebuie, doar asa consumi cat mai putin

| alina88 a răspuns:

Eu am avut un renault clio motor de 1200 pe benzina. Avea consumul foarte mic dar a trebuit sa renunt la ea ca a crescut familia...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O Toyota Aygo ar fi buna si ar trebui sa mergi la o viteza constanta de 85 km/h si sa nu turezi tare motorul.