| NoName432 a întrebat:

Buna, trebuie sa imi cumpar masina si as vrea sa stiu ce rol au numarul de cilindri, am vazut ca unele masini au 4 sau 1.0 de exemplu. Este bine sa fie mai mare sau mai mic?
Si de asemenea am observat ca pe site-urile cu masini la consum apare de exemplu x litri/100km mixed, y litri/100 km city si z litri/100 country. Stiu ca e bine sa consume cat mai putin dar nu inteleg in ce situatii se foloseste mixed, city sau country. Scuze daca intrebarile astea sunt stupide dar sunt fata si nu am nici cea mai mica idee. Multumesc de ajutor

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Majoritatea masinilor au motoare in 4 sau mai nou in 3 cilidri. Ce trece de 4 cilindri deja sunt motoare pe masini de lux foarte puternice.

Legat de litraj, acel 1 de care vorbesti tu, iarasi, majoritatea masinilor au motoare intre 1-2litri. Ce trece de 2 litri e motor foarte puternic cu taxe si consum mari

Consumul este raportat la consumul in trafic urban, extraurban si mixt

| Black38 a răspuns:

Motoarele cu 3 cilindri sunt cele care au in jur de 1 litru, cum sunt Dacia Logan de 0.9 sau Opel Corsa de 1.0.Mai sunt si exceptii, spre exemplu BMW a facut un motor de 1.5 cu 3 cilindri si Fiat are un motor de 0.8 cu 2 cindri.In general ce e de la 1200 de centimetri cubi are 4 cilindri.Masinile cu 4 cilindri se opresc cam pe la 2 litri sau putin mai mult(2.2,2.3).Consumul mai simplu spus este asa.Ai un consum la drum lung, adica mergi doar pe drum drept, cum ai merge 100 de kilometri pe autostrada, acolo o sa faci cel mai mic consum.Ai consum in oras, adi a unde ai multe plecari de pe loc, opriri la treceri de pietoni, deci un consum mai mare.Si consumul mixt, combinatia dintre cele doua de mai sus