| anonim_4396 a întrebat:

Astazi am lovit din greseala bara din spate de la masina si s-a spart putin, nu e cine stie ce, dar nu stiu cum se procedeaza. Lovitura nu este "foarte vizibila". Ce trebuie sa fac in acest caz?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu e vizibilia o lasi asa sau ii dai un polish, schimbi bara ce te tine buzunarul

| GabrielStn a răspuns (pentru suntserios):

Ce parere ai? http://imgur.com/MOmgYkc

| suntserios a răspuns (pentru GabrielStn):

Daca e din plastic nu prea ai ce repara la aia, mai bine o lasi asa

| GabrielStn a răspuns (pentru suntserios):

Este in totalitate din plastic..am lovit-o de o bara de fier la tara cand intorceam din cauza spatiului foarte ingust. Mai este necesar sa ma deplasez pe la Politie sau pot circula in mod legal asa cu ea?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Din punct de vedere legal, n-ai treaba, nu se uita nimeni.
Ca sa repari crapatura, singura varianta 'valabila' pe care o cunosc, sunt 'copcile' puse cu un pistol, care topesc local materialul si il cos (copcile ies inrosite din pistol), apoi se taie copcile si ramane crapatura 'cusuta'.
Bineinteles, asta implica si revopsirea elementului, cel putin retus.
Mai sunt alte variante, dar la prima lovitura se desprind (fibra de sticla, diversi adezivi, chit).

| GabrielStn a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Daca din punct de vedere legal nu este nicio problema, atunci nu ma mai intereseaza prea mult ca de reparat ma descurc eu! happy Va multumesc pentru raspunsuri!

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru GabrielStn):

De reparat, iei feonul prietenei, si il dai pe ultima treapta, bagi mana pe dedesubt si o scoti la forma cat de cat. Mai este metoda cu apa fierbinte, mai eficienta decat feonul. Zgarieturile o sa ramana, daca sunt urme de la obiectul pe care l-ai lovit, dai cu o carpa umezita cu diluant sau benzina, si se sterg.
Cat despre lovituri, eu am umblat cu o aripa spate sifonata si indreptata doar la ciocan (nefinisata), timp de un an si ceva, zgarieturi pe portierele din dreapta din capat in capat, etc. Si la actuala am o indoitura pe o aripa, o zgarietura pe o aripa din fata si o gaura mare intr-o portiera... Am mers si in RAR asa, m-am pus in gura cu ei si tot m-au lasat in pace laughing
Politist care sa-mi examineze masina, inca n-am intalnit. Atat timp cat vorbesti frumos cu ei, si ii lasi sa-si faca treaba, nu te verifica niciodata "la sange".
Ieri am luat amenda pentru centura, si era mai suparat politistul decat mine, m-a certat ca nu mi-am pus centura inainte sa ma opreasca laughing A zis ca daca nu era cu un superior, imi dadea avertisment...

| GabrielStn a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Stii care e faza. ca nu vreau sa ma complic cu Politie, poate iau amenda..si decat sa platesc amenda, mai bine imi cumpar alta bara laughing)) dar sper sa reusesc sa o repar. Multumesc mult pentru sfaturi si sa ai bafta in continuare de politisti de treaba ca pana acum. Eu sper sa fiu mai atent data viitoare. big grin

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru GabrielStn):

Stiu pe cineva care a lovit bara mai grav, adica se vedea cat o jumatate de minge de fotbal, intrata in interior. A mers la politie speriata, si cand a vazut agentul despre ce e vorba, a zis ca nu are rost sa-i faca constatare, i-a explicat metoda cu apa clocotita, si a trimis-o la plimbare laughing
Si s-a rezolvat cu apa, dar nu era zgariata vopseaua.

| GabrielStn a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Pai si cum se procedeaza cu apa clocotita? Ca de asta nu am auzit, de feon stiam, dar de apa clocotita nu. Iar pentru zgarieturi ce e bine sa folosesc. Am vazut la un prieten, avea un Logan de culoare Rosu Toreador, mereu foloseau un spray cu carea dadea pe masina sa acopere diverse chestii...pe unde pot gasi un asemenea spray. sau macar mi-o de ajutor sa acopar urmele?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru GabrielStn):

Torni apa clocotita pe zona aia, si astepti intai sa vezi daca nu revine singura la forma initiala. Cel mai probabil o sa revina indoitura aia nu foarte adanca, dar care e pe suprafata mai mare. Apoi, incerci sa o impingi cumva din exterior, in zona mai 'sifonata', ca acolo probabil nu va reveni singura. Oricum, e 'zbarcita' cam tare, cel mai probabil n-o sa-ti iasa fara urme.
Cat despre vopsea, unele laboratoare de vopsea auto pot sa-ti prepare vopsea la culoare, si sa-ti puna in spray. Cu un spray din ala poti 'gaza' peste zgarieturi, in asa fel incat sa nu mai sara in ochi, dar tot o sa fie vizibila problema.
Ca sa o scoti 'ca in service', ar trebui sa o indrepti cu caldura (feon tehnic) cat se poate, apoi sa chituiesti cu chit de fibra daca raman gropite adanci, chit fin pentru finisare, primer pentru plastic, apoi vopsea la culoare si lac.

| GabrielStn a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Daca ramane putin vizibil nu ar fi problema, insa sper sa reusesc sa procur vopseaua. Iti multumesc de sfaturi si sper sa reusesc sa o indrept ori cu feonul ori cu apa clocotita! big grin

| OldSoul a răspuns:

Din poza pusa de tine, nu pare mare lovitura, nu pare sa fie crapata sau ceva, doar plasticul pare sa fie putin intrat in interior.
In cazul asta dai bara jos, impingi plasticul sa-si revina la forma initiala (daca ai un pistol cu aer cald, incalesti putin zona sa-si revina mai usor) apoi te ocupi de vopsea(slefuit, chituit, slefuit iar, grunduit, vopsit lacuit), daca vrei sa o duci sa ti-o vopseasca altcineva nu e problema, poti s-o duci exact asa cum e, stie el ce are de facut.

| GabrielStn a răspuns (pentru OldSoul):

Plasticul este putin spart http://imgur.com/trVT7vI dar as vrea sa stiu daca este legal sa circul asa cu ea?

| TrăieşteClipa a răspuns:

Legal poti avea probleme.
Eu am o chestie mult mai mica si s-au tot legat de ea cand ma opreau.
Cred ca daca o incalzesti cu aer cald si impingi din spate se mai indreapta, apoi o lustruiesti putin si nu se mai observa.

| GabrielStn a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Din punctul meu de vedere, mi se pare putin ciudat sa am probleme doar pentru o bara de plastic, sparta din neatentie. Pana la urma, bara aia e mai mult estetica acolo, nu afecteaza cu nimic. Privind mai departe de punctul meu de vedere, as vrea sa fac ceea ce e corect, dar fara sa ma complic prea mult cu Politia si asiguratotul, ca doar nu i-am strambat caroseria.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru GabrielStn):

Politistul poate sa creada ca ai lovit o alta masina sau un om cazut si ai fugit de la locul accidentului.

| GabrielStn a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Daca privesti cu atentie, se vede ca nu am lovit un alt om, ar fi fost mult mai sparta si mai zgariata. Daca am martori, cum procedez?

| Nitunitu a răspuns (pentru GabrielStn):

Nu ai nevoie de martori, oricum dai o declaratie pe propria raspundere acolo cum si unde s-a intamplat accidentul.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru GabrielStn):

Repar-o si gata.
Cu un uscator de par se indreapta usor.
Ai aici si un filmulet.

https://www.youtube.com/watch?v=Iapu1CBEu5k

| GabrielStn a răspuns (pentru Nitunitu):

Mama ei de treaba... spargi o bara la tine in curte si trebuie' sa anunti politia laughing)

| GabrielStn a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Multumesc frumos!

| Nitunitu a răspuns (pentru GabrielStn):

Iti fuge o gaina din curte si reclami ca furt... Tot cam asa ceva e...

| GabrielStn a răspuns (pentru Nitunitu):

Exista "norocul" sa primesc amenda pentru "atentia mea sporita"?

| Nitunitu a răspuns (pentru GabrielStn):

Nu primesti amenda... Faci cum doresti... Eu iti spun cum e normal

| GabrielStn a răspuns (pentru Nitunitu):

Pai ma tem sa nu iau amenda..ca asa, decat sa platesc amenda, mai bine schimb bara, ies si mai ieftin si mai bine ca nu mai trebuiesa pierd timpul pe la Politie sau service-uri. Va multumes frumos de raspunsuri.

| GabrielStn a răspuns:

Bara este in totalitate din plastic, dar am lovit-o cand am intors masina. fara sa lovesc alta masina ( m-am lovit de o bara de fier la tara ). Pe mine ma intereseaza daca este legal sa circul asa cu ea sau trebuie sa anunt Politia sau pe nu stiu cine. si sa ma complic cu nu stiu ce dosar de daune pe la asigurator, etc. Daca e vorba doar de retus, revopsire, nu-i problema. dar nu as vrea sa ma complic cu alte chestii.

| Nitunitu a răspuns:

Mergi la sectia de politie pe raza unde ai avut accidentul usor. Iei autorizatie de reparatie, mergi la un service de cartier si le spui ca vrei sa iti lipeasca bara pe interior (petic cu plasa), vopsit bara jumatate si restul lac. O sa pierzi la politie cam 2 ore, la service doua zile sau trei fara masina si te costa undeva la 250- 300 ron

| GabrielStn a răspuns (pentru Nitunitu):

E chiar necesar sa merg la politie si sa iau acea autorizatie? Pana la urma este doar o bara de plastic, lovita din neatentie; mai ieftin ies daca o schimb cu totul, decat sa pierd vremea si pe la politie si prin service-uri.

| Nitunitu a răspuns (pentru GabrielStn):

Puteai sa omori un om cu lovitura aia la masina sau sa fi facut un accident si sa fi fugit de la locul incidentului. Nu te judec, asa gandeste politia rutiera.

Apoi la mai toate service-urile o sa iti ceara acea autorizatie de reparatie. Nu se risca nimeni la lucruri de genul. Nu e ca si cum ti s-ar fi stricat motorul sau o macara electrica de geam. Tot ce reprezinta exteriorul masinii asa se procedeaza. Cea ce ai tu se numeste accident usor chiar daca e in parcare sau i gasit-o asa. Accidentul grav implica persoane ranite sau decedate.

Mergi la politie si dupa cauta pe net o bara ca a ta aceeasi culoare si doar te duci cu ea la service sa ti-o inlocuiasca.

Din cate imi dau seama dupa poza masina ta este un passat variant sau un golf variant 97-2002 deci nu ar fi asa greu sa gasesti o bara argintie. Codul de culore mi se pare ca este 9102 dar mai bine te uiti in portbagaj la roata de rezerva unde ai un abtipild si scrie acolo pint number si 4 cifre sau cifre si litere dar doar 4.

| GabrielStn a răspuns (pentru Nitunitu):

Este un Golf 4 Variant 2002. Da..ai dreptate aici, si eu daca as fi o persoana neutra m-as gandi la multe posibilitati, dar daca privesti cu mare atentie iti poti da seama usor ca e lovita de un obiect si nu de o persoana, pentru ca haionul si restul barei nu prezinta zgarieturi. Deci varianta recomandata ar fi sa merg la politie si sa iau acea autorizatie? Sunt adevarate miturile cum ca as primi amenda din cauza acestui fapt si puncte de penalizare?