| mgtow a întrebat:

Atestatul de marfa care e valabil pentru trailer se poate invata la scoala de soferi unde inveti pentru respectivele categorii c, c+e? Am vazut acum cateva zile intrebarile si mi se par cam complicate m-am depistat de la atata minister de interne aparea des si nu stiu cum va fi cand voi da examenul va fi greu si cate intrebari are?
Doar o varianta e din (a, b, c, d) sau mai multe?
Cand trec examenul ce iti da la mana un certificat sau cardul de conducator?
E adevarat ca examenul se da din 5 in 5 ani; de ce?
Dupa examenul de marfa va trebui sa dau alt examen sau e suficient cu categoriile C, C+E si atestat marfa pentru a fi angajat ca sofer pe trailer? Multumesc pentru cei care au rabdare cu aceste intrebari si drum bun pentru toti soferii de autocamion+trailer din Romania.

1 răspuns:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Da examenul se da din 5 in 5 ani dar daca il dai acum vei prinde din 3 in 3 ani fiindca se va modifica din 2012 legislatia! Alt examen nu mai este necesar sa dai decat C, C+E si atestatul sau daca vrei ceva mai mult si atestat de transport marfuri periculoase daca ai de gand sa conduci cisterne sau mai stiu eu ce. Este doar una din variante nu pot fi mai multe sau nici una si dupa ce iei examenul de transport marfuri iti va da o hartie la mana, stampilata si tot in care iti va spune ca esti apt sa conduci... toata povestea.