| mgtow a întrebat:

Salut, atestatul de marfa odata obtinut pentru trailer e obligatoriu il cere cand vine vorba sa te contracteze ca sofer nu? Si daca se renoveaza trebuie dat din nou examen daca da de ce? La cat timp se renoveaza? Mersic.

Răspuns Câştigător
| eugem35 a răspuns:

Nu se renoveaza ca nu este casa, se re iinoieste, dupa cei 5ani atat este valabi atestatele si cardul tachograf, pentru atestate se face cursul si se da examen pe calculator si in 3saptamini te duci la ARR de judet sau in buc depinde unde ai domiciliul, si se elibereaza dac vrei sa til ridice alta persoan trebuie hartie de la notar.
acum atestatel sunt din plastic tip permis de conducere si sunt scrise si in limba engleza sa fie recunoscute si in strainatate, eu le am pe cele vechi de hartie, si nu sunt valabile in strainatae ca nu stiu politist din tarile in care circuli limba romana
la noi dac nu ai atestat este 3000ron amenda data de ARR.

4 răspunsuri:
| eugem35 a răspuns:

Si se mai platest la posta in contul ARR o taxa de cel mult 40ron pentru fiecare atestat marfa sau agabaritice, cum spui tu trailerr

| eugem35 a răspuns:

Pentru cardul tachograf nu se da examen se elibereaz in baz permisului de conducere pentru urmatoarele categoriiC1.C. D1. D si cost cam 280ron la posta platiti si tot asa cu hartie la notar dac vine alta persoan sa il ridice si tot la agentiile de judet sau la buc dac este din bucuresti

| eugem35 a răspuns:

Din 01 01 2010 au bagat legea ca cine are permis de conducere categoria C si D dupa trecere probei scrise pentru atesta sa dea si proba practica pentru camioane si autobuze asa estre lege la noi in Romania. sa iti spu un secret in tarile europen nu este atesta de marfa si agabaritice, est doar atestat ADR pentru produse periculoase si cisterna iti spun ca stiu ca am lucrat in suedia ca sofer de camion

| eugem35 a răspuns:

De ce pentru verificare cunostitelor si normelor ATERE din europa pentru timpi de conducere si odhigna