| anonim_4396 a întrebat:

Aveti curajul sa schimbati uleiul de motor cand se aprinde beculetul de ulei? Mie la masina imi indica de fiecare data cand trebuie schimbat dar la modelele vechi nu stiu cred ca apare beculetul rosu de ulei si probabil se schimba atunci sau e o porblema din cauza uleiului

11 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Am "curajul" chiar si fara sa se aprinda becul si o fac in fiecare toamna, chiar daca nu am parcurs inca distanta recomandata de producator.
Cand se aprinde beculetul rosu este deja prea tarziu. Acesta indica scaderea presiunii sub limita permisa si se intampla de obicei atunci cand uleiul a coborat mult sub nivelul minim sau cand este o problema cu pompa de ulei. De altfel orice beculet ROSU aprins in bord iti spune ca trebuie sa opresti imediat motorul, altfel risti sa se opreasca el. Definitiv.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Fiecare conducator auto, posesor al unui autoturism ar trebui sa aiba un registru de bord in care sa isi noteze diferitele problema cu caracter tehnic al masinii. De exemplu cand a inlocuit uleiul, cand a inlocuit placutele de frana, cand a inlocuit antigerul, acumulatorul si aceste chestiuni pot continua, totul pentru a avea o evidenta foarte stricta a problemelor autoturismului. Nu trebuie sa ajungi sa se aprinda becul rosu la bord, pentru a interveni si inlocui uleiul.

| covexrobu a răspuns:

Este o operatiune foarte simpla. Cauta printre intrebari pentru ca s-a mai intrebat cum se face schimbul de ulei si sunt raspunsuri clare si exacte asupra acestei teme.

| covexrobu a răspuns:

@activ ai asteptat cam mult. Este grav daca ti se aprinde becul pe bord. De obicei daca pui un ulei sintetic poti merge cu el 10-15000 de km sau un sezon, sezon inseamna cam 6 luni, sau din primavara pana in iarna. Depinde care conditie este indeplinita prima. Cel mai bine ar fi sa verifici saptamanal nivelul de ulei, te uiti pe joja. Lasi masina intr-o pozitie dreapta cel putin 30 de minute cu motorul oprit, pentru ca uleiul sa aiba timp si sa se curga jos in baia de ulei, si scoti joja o stergi cu o carpa pe urma o bagi inapoi si o scoti din nou. SI vezi sa fie mereu la maxim sau peste nivelul mediu. Daca acesta scade sub nivelul mediu este obligatoriu sa completezi uleiul pierdut cu acelasi tip de ulei cu ce a fost introdus la schimbul de ulei. Vezi ca daca nu are suficient ulei motorul il poti distruge si dupa aceea trebuie sa schimbi tot motorul se te va costa foarte mult.

| Roby67 a răspuns:

Intrebarea cu curaju este degeaba. Daca se aprinde becul de ulei, inseamna ca motorul are prea putin ulei pentru a functiona. Cauza care este trebuie sa o gasesti singur sau sa mergi la un service.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Da. Intr-adevar, iti trebuie o gramada de curaj sa gasesti o rampa, sa pui mana pe o galeata, sa desfaci surubul de la baia de ulei, sa lasi sa curga uleiul uzat si sa pui altul nou.
Am crescut mult in ochii mei gandindu-ma ca, de cand conduc masina, am avut de vreo 3-4 ori curajul asta.

| jocnecurat a răspuns:

Uleiul la masina nu se schimba cand de aprinde becul(idiot light cum i se mai zice )cand se aprinde becul ai probleme... daca se arde ca orice bec, ce faci? nu mai schimbi uleiul? e grele ce sa faci!

| activ a răspuns:

Eu l-am schimbat cand mi s-a aprins becul am un bmw 316 din 93.

| Cumătru de la Galați a răspuns:

La mine problema nu ține de curaj, mie îmi este rușine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Curaj sau nu, de filtru ati uitat? Citi amatori stiu sau au cu ce sa schimbe filtrul?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Filtrul se schimba de fiecare data cu uleiul e recomendabil si e bine pentru masina sunt si persoane care schimba filtrul la 2º sau 3º schimbare de ulei dar cel mai bine se schimba de fiecare data cand se schimba si uleiul mersi anonimule ca ai zis de filtru asa miai adus aminte