| BeatTheASS1234 a întrebat:

Azi am reusit sa imi iau nr. rosii pentru. un Golf 4 ce l-am luat acum o saptamana si am zis sa ies si eu sa vad cum merge...o mica problema: eu n-am mai condus de ceva timp (decat masina tatalui meu din cand in cand) si nu mai eram obisnuit, plus ca aveam o masina noua pe care nu am condus-o in viata mea decat putin prin parcare inainte sa o iau, si din cauza asta de vreo 2 ori mi s-a oprit motorul cand am dat de plecarea din panta, a 3-a oara mi s-a oprit intr-o intersectie, unde drumul era putin inclinat. Mi-a luat cam 3 chei sa pornesc iar motorul, imi aparea pe bord martorul de la baterie.
Sa inteleg ca am cam chinuit-o de fiecare data cand mi se oprea motorul si am cam descarcat bateria? Eu stiu ca trebuie sa merg la drum drept acum cativa km sa se reincarce, e adevarat?

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Exista posibilitatea ca bateria sa fie moarta/descarcata, multi samsari nu se ocupa de acest aspect, iau masina, o lasa asa cu bateria chiar daca e descarcata, cand stie ca vine clinetul o incarca inainte cat sa porneasca, el o cumpara, si de aici e problema cumparatorului.
Acum o baterie nu e atat de scumpa, doar sa nu fie alta problema.
Si da, pornirile repetate pot descarca bateria in cazul in care nu s-a parcurs o distanta suficienta ca aceasta sa se incarce.

| BeatTheASS1234 explică (pentru OldSoul):

Masina e adusa de un prieten din Germania, nu a umblat deloc la ea, cum a adus-o mi-a adus-o mie direct, singura chestie e ca nici el nu stie multe desprea ea, a cumparat-o de acolo de la unu si aia a fost; deci eu zic ca s-ar fi vazut daca era bateria descarcata cand am luat-o, oricum sa vad cum se comporta ca maine o sa am cam 20km de drum drept, daca se incarca si totul e bine e ok, daca o sa faca tot asa probabil ca o sa iau alta baterie.

| OldSoul a răspuns (pentru BeatTheASS1234):

Mare atentie si cu consumatorii.
O baterie defecta nu mai retine bine curentul, da, daca pornesti in fiecare zi bateria respectiva te mai poate tine ceva, timp, dar de exemplu daca o lasi sa stea o saptamana nepornita poti avea surpriza ca bateria sa se descarce, sa moara.

6 răspunsuri:
| KronstadtResurrection a răspuns:

Schimba bateria, schimba distributia, etc. Daca vrei sa ai liniste. Daca nu, ne mai auzim pe aici.
Oricum, du-o in service si fa-i un full test, pentru orice
eventualitate.

| BeatTheASS1234 explică (pentru KronstadtResurrection):

Ai idee cam cat m-ar costa asta?

| KronstadtResurrection a răspuns (pentru BeatTheASS1234):

Nu-ti pot spune exact, dar poti afla la un service. Le ceri sa-ti faca un calcul cu tot cu manopera, sau fara. Daca baietii de acolo sunt OK te vor ajuta.

| sir sanjei a răspuns:

KarmaSutra zice bine.
bateria ta nu mai este in mintile ei. Posibil ca la primul frig sa nu mai porneasca masina.
Pentru siguranta ta, daca ai un amic cu redresor, roaga-l sa o incarce pe redresor. Astfel sti sigur ca bateria este incarcata.
O montezi ulterior pe masina, pornesti si opresti motorul de cateva ori.
Daca dupa cateva opriri si porniri da sa slabeasca in intensitate, poti sa cauti o baterie noua!