| DjSannan a întrebat:

Buna am nevoie de o informatie,as vrea sa cumpar o masina second hand, daca propietarul masinii are Timbru de mediu (sau poluare) platit atunci eu ca si cumparator mai trebuie sa platesc acea taxa?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Timbrul de mediu nu se plateste de catre cumparator daca l-a platit vanzatorul, atunci cand a inmatriculat masina. Poti vedea aceasta de pe adeverinta ANAF, vanzatorul trebuie sa ti-o dea.

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Taxa este plătită pe mașină, nu pe numărul de proprietari.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti cumpara masina si actele sa ramana pe numele lui.platesti impozitul si rca-ul si mergi cu ea.nui nici o problema.

| DjSannan explică (pentru anonim_4396):

Ar fi culmea acuma sa cumpar masina si actele sa ramana tot pe numele lui, nu asa, eu doresc sa cumpar masina si sa o inscriu pe mine deci sa fie totul in regula

| anonim_4396 a răspuns (pentru DjSannan):

Mai sinan? eu am o solentza. vreau sa o vand fiindca e pe numele fiului meu si este sub 35 de ani deci rca-ul e de 1200-1400 roni pe an. daca o vand, cel ce o trece pe numele lui, trebuie sa plateasca taxa de mediu care e cam scumpa.e este cam cat vreau eu sa cer pe masina.fiindca nu cred ca da cineva 4000 roni, si apoi inca vreo 2--3000 de roni taxa aia.ori daca tu esti trecut de 35 de ani e oarecum convenabil daca iei o masina buna, daaar citii in urma cu vreo doua zile ca dealerii de la noi cumpara masini straine, le inregistreaza, la noi si le revand afara castigand la taxa de mediu banisori frumosi.vezi si tu cu cine stai de vorba ca altminteri te fac astia de comanda si sa nu dai banii aiurea, ca la noi la romani, toti vor sa se scoata pe banii celorlalti.

| DjSannan explică (pentru anonim_4396):

Pai probabil trebuie sa plateasca taxa de mediu pentru ca tu nu ai platit-o si de aceea trebuie sa o plateasca acel cumparator, iar rca-ul nu are cum sa fie 1200-1400 RON pe an la solenza ta ca doar nu e masina de lux

| anonim_4396 a răspuns (pentru DjSannan):

Apai sa stii ca legea, celor sub 35 de ani asa prevede, si eu chiar platesc, fiindca salariul lui e mic.si legea taxeide mediu sant din 2013 ianuarie iar eu am luat masina in 2012 toamna.intelegi/asa am spus si eu; ce ma e ozn-eu? e o tigaie de solentza, dar de; sistemul e de vina si eu ca am cumparat-o.de aia iti spuneam sa iei in calcul toate posibilitatile, si probabilitatile.vezi ca vor sa schimbe cumva ceva pe la codul rutier,mai uitate si pe la stiri,ca mai anunta astia cate ceva,si mai ales pe ternet,la ultimele schimbari, fiindca astia sant pusi pe trai nene pa banii nostri, si or sa caute sa nii ia, legal, cat mai multi si cat mai repede.bafta.

| Thebestkiller a răspuns:

Din cate stiu eu nu