| Alexandraaa29 a întrebat:

Am o nelamurire legata de examenul practic auto. In cazul in care, sunt pe un bulevard, iar politistul imi spune ca in prima intersectie noi vom vira la stanga, dar eu sunt pe prima banda, mai exact banda de mers inainte si eu doresc sa intru in banda 2, banda de virat la stanga, dar banda este foarte foarte aglomerata si nu exista varianta de a ramane pe loc pana se elibereaza pentru ca am ramane blocati acolo, ce as putea face? Ce ma sfatuiti mai exact? Pentru ca, in cazul in care ma lasa un alt participant de trafic si eventual imi face semn, eu nu ma pot lua dupa ceilalti participanti. Sa fortezi, nu poti, ca e examen, nici sa te duci daca te lasa cineva. Deci... un sfat? Multumesc

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai doua variante. Sa stai cu semnalizarea pusa si sa astepti sa ai loc blocand banda
Sau ii spui lui nenea examinator ca nu mai ai timps a selectezi banda care trebuie pentru stanga si o sa mergi inainte sau la dreapta, sau unde vrea el

| Liviu a răspuns:

De fapt... eu stiu de la mine.Te anunta cu 50 de metri inaintea une-i intersectii cu formula "In urmatoarea intersectie vom vira la stanga ". Daca tace, mergi inainte, cu exceptia in care e interzis si il intrebi " Inainte avem interzis, in ce parte doriti sa mergem? " si el iti va spune in ce parte.Eu am facut o boacana laughing Era interzis si obligatoriu la dreapta, iar 'blondu interior' din mine il intreaba " Avem interzis inainte, in ce parte doriti sa mergem? ". Garcea putin stupefiat imi spune " la dreapta conform semnului " laughing deh, atunci mi-a cam transpirat ceafa, acu ma amuza.