| oklahoma a întrebat:

Buna am o problema la partea electrica la un atv astazi cand sa l pornesc am bagat cheia in contact si am dat sa l pornesc a pornit dar am auzit ceva l am oprit dar electromotorul tot cuplat a ramas dar nu pornea pentru ca nu ere pus contactul.,. am scos borna de la baterie am mai pus o iar tot asa, ama mai incercat de cateva ori si la un final a pornit fara sa ramana cuplat electromotorul. si dupa cateva ore cand am vru sa l pornesc la fel de ce va rog un raspuns? dau funda

3 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Ai 3 variante:
- Bendixul blocat cea mai probabila varianta;
- Un scurtcircuit care sa iti faca probleme si sa iti dea curent pe electromotr;
- Firele care duc la electromotor intrerupte sau dezizolate si sa atinga de ceva de metal sa faca masa si se intampla aceiasi chestie!

| RANGE a răspuns:

Nu iti ramane electromotorul cuplat ci bendixul

| razvanstoica a răspuns:

Nu iti decupleaza. Nu ai de unde sa stii ce are pana nu te uiti. Verifica firele care duc la electromotor. Proababil e un contact imperfect. Bafta!