| Jeepwwe a întrebat:

Buna TPU am o problema urgenta am un audi a4 b5 1.9tdi

azi am ascultat putina muzica o volumu 20 din 50 si de la un moment dat s-a oprit casetofonu track cand m-am dus am scos contactu si l-am pus tot asa nu a mers atunci am incercat sa pornesc masina atunci am auzit un piuit lung la bord mai multe becuri aprinse printre care si bateria nu a mai pornit masina de loc am incercat de 3 4 ori sa o pornesc ea nu a facut nici cel mai mic sunet am scos cheia si cand o am scos nu sa mai auzit clik ca de fiecare data cand o scoteam paurma am pus contactu din nou dar s-a blocat complet contactu nu se mai invarte chei de loc mentin ca cand am scos azi cheia din contact o data mergea muzica fara cheie cheia era la mine dar muzica mergea fara contact ce ma fac sunt incepator o am de apx 3 luni masina si nu ma pricep ce sa ac ca parintii mei nu au avut masina ce ma fac va rog raspundeti-mi doar cei care stiti cu adevarat dau si funda prim raspuns corect dati mi sfat ce fac

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pusul langa soba nu ajuta cu nimic. Ba chiar poate strica, daca se infierbanta bateria. Ai nevoie de un incarcator de baterii auto, adica un redresor.
E normal sa se auda lichid in ea, bateria are in ea niste placi de plumb (de aia e asa de grea), in baie de electrolit, adica acid sulfuric. Ai mare grija cum o tii, sa fie mai mult dreapta, sa nu cu-rga (TPU e idiot si nu ma lasa sa scriu normal) din ea, ca acidul ala gaureste tot, si creeaza arsuri pe corp.

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sa fac eu ceva pe gramatica ta, ca pe la jumatatea textului deja priveam in crucis.
Pune bateria aia la incarcat si mai du-te la scoala.
"Casetofonul" se inchide cand slabeste bateria. Unele se inchid la timp, si iti lasa curent suficient de pornire, altele te lasa in pana de curent, cum e in cazul tau.
Foloseste un redresor, sau ia curent de la alta masina pentru a porni.

Răspuns utilizator avertizat
| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Jeepwwe):

Pusul langa soba nu ajuta cu nimic. Ba chiar poate strica, daca se infierbanta bateria. Ai nevoie de un incarcator de baterii auto, adica un redresor.
E normal sa se auda lichid in ea, bateria are in ea niste placi de plumb (de aia e asa de grea), in baie de electrolit, adica acid sulfuric. Ai mare grija cum o tii, sa fie mai mult dreapta, sa nu cu-rga (TPU e idiot si nu ma lasa sa scriu normal) din ea, ca acidul ala gaureste tot, si creeaza arsuri pe corp.

Răspuns utilizator avertizat