| anonim_4396 a întrebat:

Am o rugaminte cine ma poate lamuri si pe mine fac scoala de sofer categoria B si am 8 clase dar am vazut azi la stiri ca baga cu 10 clase mai pot continua scoala de sofer am facut toate actele am facut si 10 ore de conducere

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt doar povesti de cca 1 an, nu exista o asemenea lege, in prezent legislatia rutiera nu prevede conditii de studii.
O sa fie lege doar daca si cand va fi adoptata de Parlament, promulgata de Presedinte si publicata in Monitorul Oficial.
Si chiar daca ar intra in vigoare o asemenea prevedere legala aceasta nu poate retroactiva, se aplica doar de la data intrarii in vigoare si cei care au obtinut permisul anterior nu pot fi afectati, indiferent cate clase au avut la data obtinerii.

| Violleta2022 a răspuns:

Inca nu-i data legea, asa ca, grabeste-te sa termini scoala ca sa dai examenul de carnet. Odata luat, nu mai ai de ce sa te temi, daca apare legea.

suntserios
| suntserios a răspuns:

De la vedea la tv ceva pana cand o fi legea voata si promulgata poate dura si luni de zile si probabil nu va fi aplicat retroactiv