| SilivasanBogdan a întrebat:

Bună, am și eu o întrebare legata de masina, când vreau sa plec de pe loc nu pot sa ii dau treapta 1 numa dacă dau treptat 2 și după aia sa dau treapta 1. De carait nu cârâie deloc ambreiajul numa nu pot sa bag în treapta 1 când vreau sa plec de pe loc. Pare ce poate fi? Am un ford focus 1.6 tdci de 115 cai anul 2011.

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

La mecanic ai dus-o?
pai daca nu poti sa bagi in treapta 1 este fie problema de la ambreiaj, fie de la cutia de viteza, de vazut si nivelul uleiului din cutie
din pacate in cazul tau daca ambreiajul l-ai schimbat recent sau este intr-o stare buna, ramane cutia, dar fiindca este manuala se repara mai usor si nu la un pret atat de mare cat ar costa o cutie automata happy
la tine pare o problema la sincroane!

| sierra1 a răspuns:

Se pare că timoneria e prost reglată, un meșter priceput te rezolvă in 5 min