| nebunul22222222222 a întrebat:

Buna,am si eu o problema la o Skoda Fabia 1 an 2002 1.9 TDI 101 Cai.Recent mi-a aparut o problema, care consta in pierderea puterii motorului.Am am observat ca pot remedia problema depasind in orice treapta 3000 de turat, masina mergand fara nici o problema dupa.Dar chiar si asa am observat la drum lung cate o data in treapta a 5 a masina nu se accelereaza ci merge constant, iar ca sa rezolv si problema asta am observat ca isi revine dupa ce o turez tare in a 4 a aprox 4000-5000 turatii.
Daca aveti vre-o idee de la ce poate fii va rog sa imi spuneti.
P.S.: Dau fundahappy

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Abia am inteles ce problema ai. Cum se manifesta, mai greu.
Daca tu spui ca la 3000 mergi turat, probabil masina ta e 'infundata'. Pune motorina premium, da-i niste talpe sanatoase vreo saptamana, si daca tot merge aiurea, du-te la o diagnoza.
Vezi filtrele de aer si motorina, daca unul din ele e plin de mizerii, scade mult puterea.
Ca fapt divers, mie sub 3000 nu imi 'baga in scaun' deloc. Nu prea exista drum sa nu ajung pe la 4500rpm macar o data. Asa se conduce dieselul, daca vrei sa mai si traga.
Poti schimba la 2000rpm in oras, mergi constant si la 1000rpm, dar gandeste-te ca aia 101cp sunt din turbina, iar aia daca sta degeaba, se mosnegeste. Si daca la tine un motor in 3000rpm e un motor turat, atunci ai in loc de turbina, o babuta.

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Demonteaza-i egr-ul si curata-l dar controleaza si actuatoarele de pe admisie si turbo, chiar curata toata admisia dupa 14 ani s-a strans destula mizerie pe acolo!