| Dany_Seby_1996 a întrebat:

am un golf4 1.9 tdi si am observat in ultimu timp ca imi este infundat turbo si eu vreau sa va intreb daca o turez pana la maxim adica 5 mii de ture are ceva.dau funda la cel mai complex raspuns

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Daca ai motorul cu reviziile la zi, nu ar trebui sa ai nici o problema, dar daca stii ca ai piese "subrede" curele vechi, distributia fara sa stii cand a fost ultima data inlocuita, samd, iti recomand sa nu il turezi.
Dar daca tot vrei sa il turezi cel putin fa-o dupa ce va fi incalzit motorul, nu cumva sa o faci cu motorul rece ca iti iei adio de la el.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu ti as recomanda o vizita la un service, treaba cu turatul o sa iti rezolve problema doar temporar.

| Dany_Seby_1996 explică:

Deci are ceva daca o turez asa pana jos poate sa se strice ceva?

| OldSoul a răspuns (pentru Dany_Seby_1996):

Daca ai motorul cu reviziile la zi, nu ar trebui sa ai nici o problema, dar daca stii ca ai piese "subrede" curele vechi, distributia fara sa stii cand a fost ultima data inlocuita, samd, iti recomand sa nu il turezi.
Dar daca tot vrei sa il turezi cel putin fa-o dupa ce va fi incalzit motorul, nu cumva sa o faci cu motorul rece ca iti iei adio de la el.

| Dany_Seby_1996 explică:

Deci DanielHKPV distributia e facuta recent uleiu ii schimbat deci eu ma refer nu afecteaza nici o piesa turatu asta la maxim? (Turbina, turbo, motoru, ...nu se strica?)

| ruahdna a răspuns:

Da are. daca o turezi la maxim motorul se ineaca si dupa un dimp acesta nu o sa mai mearga asa de bine. Funda?

| suntserios a răspuns (pentru ruahdna):

Ce ma? se ineaca motorul la turatii si pe urma nu mai merge asa bine? de unde spanac ai scos-o pe asta? Stii macar despre ce e vorba?