| precious30 a întrebat:

Buna!
Am un vw bora si are casetofonul original si nu as vrea sa ma complic sa il schimb cu totul dar nu reusesc sa fixez un modulator fm.
Merge sa caut un post la radio diferit de cele deja cunoscute si fixez asta si pe ecranul modulatorului doar ca acesta functioneaza cateva secunde cu melodiile de pe stick si apoi sare pe urmatorul program de radio.
Ce trebuie sa fac?

Răspuns Câştigător
| oODonViperOo a răspuns:

Fixeaza frecventa 106.9 sau orice alta frecventa care nu este ocupata deja de un post de radio si iti va functiona.Frecventa sa fie la fel si pe radio si pe modulator.

| precious30 explică (pentru oODonViperOo):

Am fixat si merge cateva secunde apoi sare.Ma gandeam ca trebuie sa fac ceva in setari. Mersi oricum

9 răspunsuri:
| Blamely a răspuns:

Fixezi o frecvență oarecare pe ambele, modulator și radio. Ar trebui să meargă.

| Florian20405 a răspuns:

Salut,dar nu te complici deloc.Cumparati un radio cd, se monteaza simplu de tot.Se scoate doar radio-ul si pui mufele.Demontare/montare.E simplu si ai si claritate in ea.
http://www.tocmai.ro/radio-cd-elta-17891228.html

| precious30 explică (pentru Florian20405):

Poate ai dreptate dar... sunt fata. Nu am montat in viata mea nimic laughing

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru precious30):

Problema ta e de la radioul masinii. Are o functie AF, care cauta cea mai puternica frecventa; cand e activata acea functie apare undeva pe ecran AF, si iti sare de pe frecventa modulatorului pentru ca gaseste alta mai buna.
Dezactivand acea functie scapi de problema.

| Florian20405 a răspuns (pentru precious30):

Da dar daca iti cumperi un radio te duci la cineva si ti-l monteaza(un baiat) pe o bere big grin e simplu

| precious30 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Cum pot dezactiva acea functie AF despre care vorbesti? laughing

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru precious30):

Din ce vad pe net, cred ca la tine e AS (auto scan), nu AF (auto frequency), cum are al meu.
http://www.99poze.ro/Radio_Bora/1/
Daca face la fel, apasa butonul RDS din partea stanga, ala ar trebui sa dezactiveze toate chestiile astea, de cautare/fixare automata a posturilor.

| precious30 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Mersi mult