| fanezodo a întrebat:

Bună, azi mi-a făcut clima de la mașină figuri, nu a mers decât căldura, nu și răcirea, am oprit motorul și după 2 min l-am pornit și și a revenit. am parcurs cam 10 km fără să meargă aerul condiționat, este vorba de un evoque

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cand ai pornit pe aer rece ti-a bagat aer cald?

| fanezodo explică (pentru Simpatic):

Da…

| Simpatic a răspuns (pentru fanezodo):

De obicei cand se intampla asta cea mai intalnita cauza este cea a freonului scazut din instalatie, si practic daca nu exista pierderi datorate vreunei ne-etanseitati undeva pe traseu sau eu stiu pierderi pe la un oring de etanseitate, totul se rezolva incarcand cu freon (fii atent ce tip este daca este "normal" sau 'eco' care este mult mai scump!)
mai pot fi multe alte cauze, am zis-o pe prima care imi vine in minte acum si este si cea mai ieftina dintre toate
un service auto multimarca care face incarcari si reparatie va sti exact ce este de facut in cazul masinii tale

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Iti dau revolut-ul sa imi trimiti 50 de lei pentru ca am citit despre ce e vorba. Daca vrei sa te si ajut cu ceva, treci pe la garaj cu inca 150, si ma uit cam de unde ar putea fi.
Daca gasesc ceva in neregula cu clima imi dai 250, apoi discutam pretul reparatiei.