| Razvan199898 a întrebat:

Doresc sa achizitionez o masina ieftina si defecta pentru a-mi petrece timpul lucrand la ea. Intrebarea mea este, daca nu o folosesc (nu circul cu ea) trebuie sa o inmatriculez? Sau trebuie sa platesc taxe? Si daca da, ce taxe mai exact? Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| PaulStudio a răspuns:

Nu sunt de platit taxe daca nu umblii cu ea si doar sta in curte, dar nu intelegi conceptul de 'project car'.
Este o masina cu care poti circula, sa te bucuri de ea si sa ii omologhezi toate modificarile ca sa ai cu ce te 'da mare' pe strada, si cu munca ta.

Stiu ca e fainsa lucrezi la masina, dar nu are rost sa lucrezi la o ruginatura de doar 'sta in curte' si de ce ai investi in asa ceva, mai bine faci cum am zis si iti iei ceva mai bun si dupa de drag o conduci si stai la volan in ea.

Pana la urma faci cum vrei si e alegerea ta, sa stii ca si eu am luat o masina care e impecabila tehnic si doar avea cateva zgarieturi de cheie pe margini si am stat ore intregi sa ii pun chit in zgarietura apoi sa maschez zgarietura si sa vopsesc, si a iesit bine, si foarte multumit pentru o munca care a meritat efortul, intelegi ce vreau sa spun

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca iei o masina inmatriculata, de la cineva care are fiscal la ea (o are in evidenta la primarie si plateste impozit), trebuie sa faci urmatorul demers:
-contract vanzare-cumparare
-radiere fiscala de la fostul proprietar
-o declari la primaria ta (cu contracte si actele masinii)
-ceri radierea fiscala temporara, in baza unei declaratii pe proprie raspundere, in care sustii ca nu circuli cu masina, si nu o tii pe domeniul public (arati o dovada de spatiu).
Trebuie sa faci asta la masinile cu fiscal, pentru ca altfel, cand vanzatorul va merge la primarie si va anunta ca ti-a vandut tie masina, functionarii vor trimite datele radierii catre primaria ta, si te vei trezi cu impozit de platit, poate chiar si acea amenda prevazuta de legislatie, pentru nedeclararea bunurilor impozitabile, in termen de 30 de zile de la dobandirea lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă o înmatriculezi și nu circuli cu ea plătești doar impozitul anual care este in funcție de capacitatea cilindrica. Îți recomand să iei una cu maxim 1600 cc. Ar fi bine să cumperi una pe care să nu o treci pe numele tau la ANAF.

| PaulStudio a răspuns:

Daca nu circuli cu ea atunci se poate doar sa stea in curte ca 'epava'
Dar de ce ai lucra la o masina atata si sa nu circuli cu ea?

Mai bine iti cumperi o masina functionabila cu mici defecte OPTICE care se mai pot repara si 'tuna', daca e defecta pe partea tehnica e mai greu si mult mai scump sa o restaurezi

| Razvan199898 explică (pentru PaulStudio):

De cumparat o masina functionabila o sa-mi cumpar, dar pe langa asta doresc sa-mi petrec timpul liber lucrand la ceva, si acel ceva e masina, un fel de project car. Sa inteleg ca nu am de platit taxe/impozit?

| Razvan199898 explică (pentru PaulStudio):

Inteleg, multumesc frumos pentru raspuns!

| PaulStudio a răspuns (pentru Razvan199898):

Nu sunt de platit taxe daca nu umblii cu ea si doar sta in curte, dar nu intelegi conceptul de 'project car'.
Este o masina cu care poti circula, sa te bucuri de ea si sa ii omologhezi toate modificarile ca sa ai cu ce te 'da mare' pe strada, si cu munca ta.

Stiu ca e fainsa lucrezi la masina, dar nu are rost sa lucrezi la o ruginatura de doar 'sta in curte' si de ce ai investi in asa ceva, mai bine faci cum am zis si iti iei ceva mai bun si dupa de drag o conduci si stai la volan in ea.

Pana la urma faci cum vrei si e alegerea ta, sa stii ca si eu am luat o masina care e impecabila tehnic si doar avea cateva zgarieturi de cheie pe margini si am stat ore intregi sa ii pun chit in zgarietura apoi sa maschez zgarietura si sa vopsesc, si a iesit bine, si foarte multumit pentru o munca care a meritat efortul, intelegi ce vreau sa spun

| Pistol_Ionut_1992 a răspuns:

O radiezi si o poti demonta si monta cum vrei tu