| Deasonyka a întrebat:

Buna dragii mei, am o nelamurire... a'si vrea sa-mi iau si eu o masina (aixam scouty r )sau (aixam crossline) cele doua masini se pot conduce fara permis? Daca nu ma insel cred ca depaseste masa de 550kg deci i-ti trebuie permis B1(cam aiurea sincer) Astept Raspunsuri, ma intereseaza doar actele de care am nevoie pentru aceasta masina. A-si prefera sa-mi dea raspunsul cineva care are aceasta masina, si daca i-mi poate lasa si o adresa de mail.Inca odata ma repet(doar actele de care am nevoie pentru a putea conduce una din cele doua masini specificate mai sus).
Multumesc anticipat, funda plus vot pe loc!

5 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Cu Aixanmurile este alta poveste. Nu am inteles-o nici eu nici o-data. Nu iti trebuie permis decat atestat de legislatie rutiera fiindca cei de la Aixam le produc sub licenta speciale si se incadreaza ca mopede dar nu am inteles cum si d c. O poti lua si conduce doar cu atestat de legislatie rutiera fara nici o problema desii ele intra in subcategoria B1. Intereseaza-te la absolut cine vrei dar iti spun foarte sigur ca asa este are nepoata mea, si i-a luat sorumea Aixam Scouty R (Crossline este mai ok la ora actuala la modelul nou) si o conducea doar cu atestat pana acum in August cand si-a luat permisul!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca masa proprie este mai mare de 550 kg ai nevoie de permis categoria B, doar pentru cele intre 400 kg si 550 kg ai nevoie de permis de subcategoria B1, conform art.30 din Regulamentul de aplicare a Codului rutier, citez:
"l) SUBCATEGORIA B1: autovehiculul cu trei sau patru roti avand masa proprie peste 400 kg, dar nu mai mare de 550 kg, si echipat cu un motor cu ardere interna cu capacitate cilindrica mai mare de 45 cmc sau cu orice alt motor cu o putere echivalenta ori cu viteza prin constructie mai mare de 50 km/h." Numai bine!

| RANGE a răspuns:

Nu stiu sigur daca e valabil si in romanica noastra, astia sa iti ia banii scot orice, cred ca iti trebuie subcategoria b1

| Deasonyka explică:

Lasati-mi un id va rog frumos doresc sa aflu mai multe detalii referitor la masinile mentionate mai sus.Multumesc!

| Deasonyka explică:

cine stie sa-mi dea mai multe detalii despre modelele specificate mai sus rog sa-mi lase un id de mess