| Deasonyka a întrebat:

Buna dragii mei, am o nelamurire... a'si vrea sa-mi iau si eu o masina (aixam scouty r )sau (aixam crossline) cele doua masini se pot conduce fara permis? Daca nu ma insel cred ca depaseste masa de 550kg deci i-ti trebuie permis B1(cam aiurea sincer) Astept Raspunsuri, ma intereseaza doar actele de care am nevoie pentru aceasta masina. A-si prefera sa-mi dea raspunsul cineva care are aceasta masina, si daca i-mi poate lasa si o adresa de mail.Inca odata ma repet(doar actele de care am nevoie pentru a putea conduce una din cele doua masini specificate mai sus).

Multumesc anticipat, funda plus vot pe loc!
Lasati-mi un id va rog frumos doresc sa aflu pe messenger cat mai multe detalii si sa pot lua legatura cu cineva care are una dintre cele doua masini mentionate mai sus.

Răspuns Câştigător
| FurtunaDiesel a răspuns:

Aixamurile nu se incadreaza in subcategoria B1, se incadreaza la ciclomotoare nu masini din aceasta cauza nu cer permis ci doar dovada de legislatie rutiera, am si de vanzare un Crossline dar ca sa nu fiu nesimtit iti spun de la inceput ca este cam omorata adica are multi km pentru capacitatea motorului ei si va cere segmentare in urmatorul an daca o folosesti zilnic dar in rest este in perfecta stare. Daca vrei detalii da-mi un mesaj privat si iti fac o copie la cartea masinii sa vezi ca este specificat ca nu cere permis ci doar dovada de legislatie!

4 răspunsuri:
| maryy a răspuns:

Da.Pentru a o conduce iti trebuie permis.Sincer,nu am aceasta masina pentru ca nu-mi place aspectul, recunosc insa eu din cate stiu iti trebuie permis.Masina trebuie sa aiba intre 400-550 kilograme, capacitatea cilindrică mai mare de 45 centimetri cubi, viteză minimă - 50 de kilometri pe oră. Însă, în România, o persoană sub 18 ani are chiar două variante pentru a urca la volan: maşinile din categoria B1 şi mopedul pe patru roţi, care nu necesită permis de conducere."Maşina fără permis" este încadrată la categoria mopede (aceeaşi cu scuterele, vehicule pe două roţi).Dar există o problemă: în România, sunt doar câteva şcoli de şoferi care oferă cursuri pentru pretendenţii la permisul de conducere, subcategoria B1. Spre exemplu, în Bucureşti există o singură astfel de şcoală, iar tariful este in jur de 800 de lei.

| Deasonyka explică:

Uite id meu all.ale2000@yahoo.com lamureste-ma si pe mine cu cateva detalii despre aceste masini.

| Predat0r a răspuns:

...salut

| alexemy00 a răspuns:

In tradevar iti trebuie permis de conducere gandeste si tu un pic cu cap si apropo am 10 ani happy Funda te rog happy