| MovesLikeCat a întrebat:

Imi explicati care sunt motocilcetele "mici" si "mari"? Adica cum imi pot da seama care sunt pentru incepatori si care nu. De ex. Aprilia RS 125 este o motociclete mica sau mare? Si cand dai pentru carnet pentru motocicleta, am auzit ca sunt mai multe tipuri. Care sunt diferentele? *Scuzati daca am greseli, dar sunt noua in domeniul "motociclete =D*

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru marimea motocicletei te poti orienta dupa capacitatea cilindrica. De exemplu motocicletele pana la 125 cmc pot fi socotite mici.
Pentru motociclete permisele de conducere sunt de 4 categorii, conform OUG 195/2002 (Codul rutier), citez:
Categoriile de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducere, prevăzute la art. 20 alin. (2), se definesc astfel:
a) categoria AM: mopede;
b) categoria A1:
1. motociclete cu cilindree maximă de 125 cmc, cu puterea maximă de 11 kW şi cu un raport putere/greutate de cel mult 0, 1 kW/kg;
2. tricicluri cu motor cu puterea maximă de 15 kW;
c) categoria A2: motociclete cu puterea maximă de 35 kW, cu un raport putere/greutate care nu depăşeşte 0, 2 kW/kg şi care nu sunt derivate dintr-un vehicul având mai mult de dublul puterii sale;
d) categoria A: motociclete cu sau fără ataş şi tricicluri cu motor cu puterea de peste 15 kW;"

| viotedy a răspuns:

Este mica dar destul de puternica.merge si cu permis A1 de la 16 ani. cele mari sunt de 600-1000 cm3.

| bughy200x a răspuns:

Cati ani ai?

| bughy200x a răspuns:

Daca ai sub 21 de ani ia-ti gandul de la motocicleta, poti conduce doar pana in 50 cc motocicleta