| Aaanon a întrebat:

Imi poate detalia cineva cum se desfasoara examenul auto pentru proba practică, categoria B?

7 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Te duci la locul unde se desfasoara(depinde de oras) si acolo fiecare politai isi face grupa lui.
Poti sa fi martor prima data pana iti vine randu sa conduci.
In principiu faci ce te-a invatat instructorul.
Mers cu spatele, intoarcerea din trei miscari, parcari(laterala si cu spatele) si pornirea in rampa.
Ai grija cu rondurile si trecerile de pietoni.
Sa te vada ca faci diferenta intre stop si cedeaza trecerea.
Daca iti face cineva semn sa treci, treci doar daca iti zice politaiul, poate sa te pice pe faza asta.
Cam atat.
Fi calm si lasa-ti emotile acasa.
Succes!

| Shimozukushiki a răspuns (pentru ROB3RT89):

Dacă intram mai devreme aici și vedeam răspunsul tău, poate nu mai aveam așa mulți nervi și nu mai pierdeam așa mulți bani cum am pierdut acum.

| AC4S4 a răspuns:

Te urci in masina, motorul e oprit. El iti va spune tot ce sa faci (de exemplu: "Pana montez eu camera, verifica oglinzile/scaunul..."). Daca spune ceva de genul "Incepem", ti le verifici fara sa spuna el. Dupa ce ai facut aceste lucruri, iti va spune sa pornesti motorul si sa o iei intr-o anumita directie. Vei fi probabil intr-o parcare la inceput si iti va zice sa iesi din parcare si sa o iei nu stiu unde (nu uita de semnalizari). De acolo, te duce pe niste strazi, intersectii sa vada ca stii efectiv sa faci viraje, sa iti tii banda, ca stii semnele. Iti va spune el pe unde sa mergi din timp. Dupa ce ai mers ceva prin trafic, te pune sa faci o parcare, mersul cu spatele, pornirea din rampa, intoarcerea (nu neaparat toate, cate vrea el).

| Yurisa a răspuns:

Astepti politistul in locul din care trebuie sa pleci, poti sa il astepti de dimineata pana seara, va veni cand va dori el laughing
Se urca in masin impreuna cu un martor, veti semna o chestie, va porni camera, trebuie sa isi zica numele, il zici si tu dupa o sa zica "Pornim" si tu iti vei face treaba.
In cazul meu politistul statea pe Facebook si imi dadea indicatii, o sa te ia la misto daca vrea iar la sfarsit o sa iti treaca punctele si verdictul. Poate dura pana la jumatate de ora examenul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Not a big deal.

În data în care ești programat la traseu, vei fi locul scris pe hârtia pe care ai primit-o după ce ai fost declarat admisă la proba practică.
Mergi mai devreme pentru a fi pe fază când ajung polițiștii, după care să fii atentă să-ți auzi numele pentru a știi la ce polițișt vei fi și ora estimată. (Dacă ești pe la început sau pe la sfârșit)

Dacă ești pe la sfârșit, ai vreme să stai prin zonă pentru o cafea and stuff, dar dacă ești pe la mijloc, să fii pe fază. Fiindcă nu știi cât de puțin vor dura probele până la tine.
Nu știu cum ești tu, dar eu am fost printre ultimii și emoțiile au fost atât de mari încât voiam să plec acasă și să-mi bag piciorul. Thank, anxiety.
Dar e important să fii sub control și să te liniștești.

De obicei se știe dacă ești martor sau nu, dar eu am avut surpriza ca persoana de dinaintea mea să nu fie acolo și să merg eu în locul respectivei.
O să mergi tu prima și vei avea un martor (de la altă școală) sau vei fi tu la cineva.

În orice caz, dacă vei fi ca și martoră, să nu te panichezi dacă persoana respectivă își pică examenul. Tu doar obișnuiește-te cu polițistul și dă tot ce-i mai bun din tine.
Tot în cazul în care ești martoră, te vei duce până la finalizarea probei practice a persoanei din față, iar după ce aceastei îi e declarat "statusul", în spate vei sesiza că e instructorul tău auto cu mașina pe care ai făcut. (a mers în spate pe tot parcursul primei probe)
În fine, te urci tu. Polițistul va veni în dreapta ta, persoana careia i-ai fost martoră i-a venit rândul să fie martoră la tine. Se va prezenta, îți va explica câteva ceva. Să ai buletinul la tine și dosarul. Îți va instala tableta pe bord pentru a putea fi monitorizată proba.
Să fii calmă, să nu uiți de oglinzi, scaun, centură și frâna de mână. Și din nou, să fii calmă. Dacă nu înțelegi ceva din instrucțiunile polițistului, nicio problema, întrebi din nou.

Mulți spun că el nu e în dreapta să te pice, ci doar să se asigure că ești capabilă să conduci singură.
Nu știu ce să zic, mulți polițiști sunt nemernici, indiferent că e filmat sau nu. Și au și politicile lor și strategiile proprii. Dar nu contează, ori cu cine ai nimeri, tu demonstrează că poți să o faci și să nu-i oferi un vibe impacientant polițistului.

Proba va dura minim 25 de minute. Să-ți imaginezi că ești cu instructorul sau singură, cum crezi tu că ești mai liniștită. Și să nu-i acorzi mare importanță atunci când efectuezi unele manevre. Poate te va ajuta la stăpânirea emoțiilor.

Aaah, și să mergi încet. Nu doar în treapta întâi totuși laughing
Dar dacă mergi încet, ai timp mai mult să vezi unele semne (și să fii foarte atentă la ele, fiindcă deși e interzis ca polițistul să îți spună să mergi pe interzis, de ex, vor găsi ceva capcană. Gen, te duci pe o stradă cu sens unic și el - unde avem posibilitatea, efectuăm o întoarcele din 3 mișcări.) Dar dacă te uiți mereu la semne, n-o să ai probleme. Și ai timp să te gândești și înaintea intersecțiilor, dacă ai o problemă minoră la asta.

Cam asta e tot cred thinking

Să nu iei asta ca și o singură șansă și să fii depressed.
Gen, firește, mergi acolo și dă tot ce-i mai bun din tine. Dar dacă vei fi declarată respinsă, nici gând să fi damaged af laughing
Shit happens, u can do it again.

Dar să dai tot ce-i mai bun din tine. Spor.

| Aaanon explică (pentru anonim_4396):

Iti multumesc din suflet pentru raspuns. Chiar mi-ai dat mai multă încredere în mine happy

| mihaicelsfant a răspuns:

Te duce instructoru in locu unde se incepe examenul auto.
intri in masina si dupa vine si politaiu in masina ( cand intra in masina, curg apele pe tinelaughing nici un ac nu iti mai intra in fund)
i dai dosaru
spui numele, TARE la camera
cam atat... restul depinde de tine