| TpuUser111888333 a întrebat:

Buna,
Imi puteti spune pasii de urmat pentru a vinde o masina?

In ce ordine trebuie luate/facute fiscalul, contract vanzare-cumparare, radiere de pe mine?

Cineva imi zicea ca in primul rand trebuie facut contractul vanzare-cumparare, iar cu acel contract merg la primarie si imi pun ei o stampila cum ca nu am datorii la stat (fiscalul teoretic) si dupa acea ma duc la finante sa o scot de pe mine (radiere). E corect?

Mersi!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, este corect cum stii.
1. birou acte auto - ei tiparesc contractele in mai multe exemplare, va indruma in ceea ce aveti de facut, semnati contractele acolo
2. intri in primaria ta (sau la finante, daca e separat de primarie), prezinti contractele impreuna cu actele masinii, ei o scot de la impozit si iti stampileaza contractele
3. ii dai cumparatorului actele masinii (CIV, certificat inmatriculare + 3 contracte V-C stampilate de primarie).
Tie trebuie sa iti ramana un exemplar de contract V-C semnat, si atat. De aici e treaba cumparatorului sa inmatriculeze masina pe numele lui, dupa cel mult 90 de zile de la data cumpararii.
Ai grija sa notezi pe certificatul de inmatriculare numele cumparatorului, data vanzarii, si sa semnezi. Astfel il obligi sa inmatriculeze masina, certificatul nemaifiind valabil dupa alea 90 de zile.
Daca pastrezi numarul, trebuie sa intri pe www.drpciv.ro sa afli care e procedura.

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

NoTurbinaNoGood stie, cu mentiunea ca acolo unde el a zis "Ai grija sa notezi pe certificatul de inmatriculare numele cumparatorului, data vanzarii, si sa semnezi. Astfel il obligi sa inmatriculeze masina, certificatul nemaifiind valabil dupa alea 90 de zile."

Acea trecere a numeleui, data si semnatura se fac in certificatul de inmatriculare la rubrica "instrainat catre...", multi nu au facut aceasta mentiune si "noii" proprietari merg pe numele vechiului, vechiului proprietar adica tu in cazul de fata, iar tie iti vin amenzile de la rovinieta de exemplu pe care ala le-a luat "noul" care nu a trecut masina pe numele lui!
In speta cazurile pot fi si mai rele, ala fuge de la locul unui accident si politia vine intr-o prima faza la tine pentru ca tu figurezi in baza de date.
Facand acea mentiune in rubrica instrainat catre il obligi pe meltean sa treaca masina pe numele lui, altfel ca dupa 90 de zile primul politist care il opreste ii retine placutele si certificatul plus amenda, ca nu a trecut in timpul mentionat de lege masina pe numele sau.

| sierra1 a răspuns:

" pasii de urmat pentru a vinde o masina...Cineva imi zicea ca in primul rand trebuie facut contractul "

eu zic că mai intâi să ai cumpărătorul ce pune banii jos! (mă rog face transfer bancar mai nou...). Apoi faci cum zic cei de la intermediere auto. Nu e scump și te scutesc de niște drumuri!