| vegeta a întrebat:

Salutare, care sunt pasii de urmat in cazul in care vrei sa vinzi o masina? Ca sa nu te trezesti peste nu stiu ce timp ca ai nu stiu ce amenzi sau ma rog eu alte chestii de platit! Eu ce stiu este ca trebuie scos fiscalul de la primarie si inmanat celui care iti cumpara autovehiculul si facut act de vanzare cumparare! Pe langa astea mai trebuie facut si altceva?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pe langa asta trebuie sa completezi pe certificat rubrica instrainat catre

| sierra1 a răspuns:

Recomandare: adresează-te unei firme de intrermediere și îți rezolvă toate actele DAR mai întâi de toate, găsește cumpărătorul cu bani!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

1. Platesti impozitul pe anul curent
2. Stabilesti detaliile vanzarii, cu cumparatorul
3. Mergeti la un birou de redactare acte auto, si platiti pentru contract de vanzare-cumparare, si fisa de inmatriculare
4. Verificati datele din acte, si semnati, moment in care se face si plata (de preferat cash).
5. Mergi la primarie cu contractul, fisa de inmatriculare, o copie dupa certificatul masinii, si una dupa buletinele voastre (vanzator-cumparator)
6. Ii dai cumparatorului cartea de identitate, certificatul de inmatriculare (semnat la rubrica instrainare, alaturi de numele cumparatorului si data), o copie dupa RCA, un contract V-C, fisa de inmatriculare vizata, certificatul fiscal (pe care il primesti de la primarie) si o copie dupa cartea ta de identitate (buletin).
7. Vanzatorul pleaca linistit cu documentele de la punctul 6, si are dreptul legal de a circula cu actele asa, timp de 90 de zile, deci asta e termenul in care trebuie sa predea numerele tale, si sa-si scoata numere pe numele lui.
P.S.: Ai grija la valabilitatea rovignetei, daca umbla cu ea neachitata inainte de a preda numerele tale, iti vor veni tie amenzile acasa. Valabil si cu taxele de drum din afara tarii.

| gheorghe699 a răspuns:

Contrzact de vanzare cumaprare, dupa care la primarie, in momentul in care ai fost cu cumparatorul la primarie, auto se radiaza automat de pe numele tau ..si nu te poti trezi cu probleme ..acestea erau posibile daca vindeai cu act nelegalizat(de mana)si autoturismul ramanea tot pe numele tau, lucru ilegal.