| K9pInKuTzZaThA a întrebat:

Mie mi s-a suspendat permisul de conducere pe o perioada de 30 de zile pentru trecerea pe culoarea rosie a semaforului.Trebuie sa mai dau vreun examen pentru a imi recupera permisul? Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| Robert a răspuns:

Nu vei mai da nici-un examen.

Pentru 30 de zile:
Soferul depaseste coloanele de vehicule oprite la semafor sau la trecerile la nivel cu calea ferata
Neacordarea de prioritate de trecere pietonilor ce traverseaza regulamentar
Neacordare de prioritate autovehiculelor care au acest drept
Nerespectarea regulilor privind depasirea
Nerespectarea indicatiilor agentului de circulatie

Pentru 60 de zile:
Nerespectarea regulilor privind prioritatea, depasirea sau trecerea la culoarea rosie a semaforului, una dintre acestea avind ca rezultat producerea unui accident
Nerespectarea interdictiei temporare de circulatie pe un anumit segment
Nerespectarea regulilor de circulatie la trecerea unei coloane oficiale sau intercalarea intr-o astfel de coloana
Circulatia pe sens opus, cu exceptia cazurilor in care se efectueaza regulamentar manevra de depasire

5 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Nu trebuie sa dai nici un examen, la 30 de zile in baza actului de identitate si cu procesul verbal intocmit de organul constatator al politiei rutiere iti ridici permisul de conducere. Atentie 6 luni de zile nu trebuie sa ai nici o abaterea la regimul de circulatie.

| andrey23 a răspuns:

Trebuia sa ti`l ia pentru mai mult... dar deh Romania

| Skypp3R a răspuns:

Examen nu trebuie dat, dar este o buna invatatura de minte ( stiu de la varul meu a patit la fel)winking

| kleorys a răspuns:

Ceau nu se da examen pentru suspendare de 30 zile happy

| dodonika a răspuns:

Buna nu trebuie sa mai dai nici un examen doar trebuie sa astepti sa treaca cele 30 de zile.pop