| Rafael92 a întrebat:

Bună seara, am rămas fără permis, din cauza ca am ieșit pozitiv cu thc la testul antidrog prin urina, iar eu nu am consumat asa ceva, nu am fumat, nu fumez marijuana si chiar mi se pare ciudat rezultatul fiind nevinovat. Sunt de părere ca este un test fals pozitiv și mi s-a luat permisul auto, mi-au luat probe de sânge și urina și aștept rezultatele de la medicina legala, dar chiar e ciudat, eu am încredere ca îmi vor ieși negative, dar mi se pare foarte dubioasa treaba ca mi-a ieșit pozitiv.

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Din pacate aparatele Drugtest au o marja de eroare imensa, iar legislația este total neadaptata situației. Acum nu ai de facut decat sa platesti tu pentru analize, astfel incat sa le primesti in cateva luni (daca astepti dupa stat dureaza 2 ani). Iar pentru viitor, refuza drugtestul si cere recoltarea de probe la spital.

| Simpatic a răspuns:

Nu ai fi primul caz cu fals pozitiv si cu siguranta nu vei fi nici ultimul, nu inteleg de ce acest Minister se incapataneaza sa foloseasca aceste modele drug test care desi sunt omologate nu sunt ce trebuie! pana aici m-am referit la testarea si erorile de care s-au plans soferii care fara sa fi consumat droguri au ramas cu permisul suspendat pana cand rezultatele de laborator au demonstrat ca nu consumase niciun fel de drog!
pe de alta parte tu ai zis de urina, acolo este altceva! desi cand esti la volan si te opreste politistul nu ti se face test la urina dar in fine! drug testerul ti-a dat acel rezultat fals pozitiv zici!
cand vin rezultatele daca totul este ok, nu ar strica sa ii dai in judecata si recomand toti soferii care trec prin situatia ta sa faca asta, este inadmisibil sa se foloseasca aceste aparate care nu sunt conforme cu realitatea! decat asa mai bine nu se mai folosesc! este si o hiba a legii aici! adica legea functioneaza pe un suport prost, sustinuta de aparatura cu erori!

| darrio2007 a răspuns:

Nu cred ce spui. Ce motiv ar fi fost ca testul sa fie fals pozitiv?

suntserios
| suntserios a răspuns:

O să afli când vin rezultatele la sânge.

| Lupică27 a răspuns:

Testul ala e o mare mizerie care creeaza mai multe probleme decat rezolva, daca nu consumi asa ceva o sa iasa negativ la testele de laborator, stai linistit.

| Iuly34 a răspuns:

Daca ai consumat ceva medicamente (ibuprofen, etc) testul poate sa dea pozitiv pentru ca medicamentele astea contin nu stiu ce substanta care da pozitiv la testul ala